Zamknij

Jednolity plik kontrolny. Jakie zmiany od 1 października?

17.09.2020 08:44
JPK_V7 od 1 października. Jak wysłać nowy JPK? W jakim terminie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jednolity plik kontrolny w nowej odsłonie miał wejść w życie już w lipcu tego roku, jednak pandemia odroczyła ten termin. Od października vatowcy złożą JPK_VAT razem z deklaracją.

Deklaracje VAT odchodzą do lamusa. Wszystko za sprawą nowej odsłony jednolitych plików kontrolnych, które od 1 października zastąpią formularze podatkowe.

JPK_VAT z deklaracją, czyli JPK_V7 to nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, która miała zastąpić deklaracje VAT. Ma ona łączyć w sobie informacje przekazywane w ramach JPK i w ramach deklaracji podatkowych.

JPK_V7. Co zmieni się od 1 października

Jednolity plik kontrolny to zbiór danych, które firmy muszą przekazywać skarbówce w odpowiedniej strukturze. Pliki JPK wysyłane są w strukturze XML, co wymaga od firm wdrożenia elektronicznej księgowości. Obecnie wszystkie firmy muszą raportować urzędnikom dane w ramach plików JPK. Na żądanie fiskusa przesyła się dane dotyczące ksiąg podatkowych, magazynu, faktur, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji przychodów.

Plik JPK_VAT, będący odzwierciedleniem transakcji dokonanych przez firmy, należy przesyłać obowiązkowo każdego miesiąca. Narzędzie to stało się tak powszechne i zdaniem skarbówki – skuteczne, że zmodernizowany JPK_VAT zastąpi deklaracje dotyczące tego podatku.

Zobacz także

Nowy JPK_VAT z deklaracją zawierał będzie te informacje, które dziś zawarte są w drukach VAT-7 i VAT-7K. Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:

  • JPK_VAT7M -  dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  •  JPK_VAT7K -  dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Zobacz także

Nowa struktura ma obejmować dwie części: deklaracje i ewidencję. Chodzi zatem o informacje o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT za dany okres, pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Jak przesłać pliki JPK_VAT

Zasady się nie zmienią. Vatowcy nadal będą musieli złożyć plik JPK_VAT do 25. dnia każdego miesiąca. Ministerstwo Finansów poinformowało, że pliki JPK, w tym nowe JPK_VAT z deklaracją, będzie można przesyłać wyłącznie przez nową bramkę REST API lub korzystając z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

„Od 1 października 2020 r. pliki JPK, w tym również nowe JPK_VAT z deklaracją, podpisane profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym bądź danymi autoryzującymi, będzie można składać wyłącznie przez nową bramkę REST API, udostępnioną pod adresem: https://e-dokumenty.mf.gov.pl/” – czytamy w komunikacie resortu finansów.

Nadal można też przesyłać pliki za pośrednictwem bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Ministerstwo Finansów - Formularza interaktywnego oraz aplikacji e-mikrofirma lub Klient WEB.

RadioZET.pl