Zamknij

Italian-Polish Aerospace Forum Warszawa 4 grudnia 2019 – Hotel Bellotto

Italian-Polish Aerospace Forum Warszawa 4 grudnia 2019 – Hotel Bellotto
fot. Telespazio

Italian-Polish Aerospace Forum ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy firmami i instytucjami z Włoch i Polski. Wydarzenie obejmuje konferencję z udziałem międzynarodowych ekspertów, Speed Business Mixer, sesje networkingowe dla firm uczestniczących w Forum oraz uroczystą kolację.

Organizatorem Italian-Polish Aerospace Forum jest Ambasada Włoch w Polsce, przy wsparciu ITA/ICE – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich oraz Włoskiej Izby Handlowo – Przemysłowej w Polsce.

Partnerem strategicznym Forum jest firma Leonardo, włoski lider sektora lotniczego, kosmicznego i zbrojeniowego, który w Polsce wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej w realizacji szeregu kluczowych programów modernizacji technicznej sił zbrojnych.

Italian-Polish Aerospace Forum to wyjątkowa okazja do zbudowania sieci kontaktów w branży i pozyskania nowych partnerów biznesowych.

W tym celu organizatorzy stworzyli formułę Speed Business Mixer, polegającą na spotkaniach przy okrągłym stole umożliwiających nawiązanie w krótkim czasie wielu kontaktów biznesowych. W Speed Business Mixer wezmą udział przedstawiciele około 80 wybranych firm z branży lotniczej i kosmicznej. Uczestnicy będą mogli także budować sieć kontaktów w specjalnej Strefie B2B - miejscu zaprojektowanym na indywidualne spotkania 1-2-1 dla firm, które spotkały się podczas Speed Business Mixer.

Udział dla firm z branży lotniczej i kosmicznej jest bezpłatny. Aby zarejestrować się na wydarzenie, każdy uczestnik musi wypełnić formularze rejestracji online dostępne na stronie https://forumaerospace.com/pl/rejestracja

Organizator zastrzega sobie prawo do zweryfikowania profilu uczestnika przed potwierdzeniem rejestracji. W wydarzeniu mogą wziąć udział tylko zarejestrowane osoby, które otrzymały od organizatora potwierdzenie uczestnictwa.

OPIS KONFERENCJI

Italian-Polish Aerospace Forum będzie okazją dla polskich firm sektora lotniczego i kosmicznego do nawiązania pierwszych kontaktów z włoskimi odpowiednikami tej branży oraz wymiany tak istotnych w tym przypadku doświadczeń. Oprócz małych i średnich przedsiębiorstw oraz koncernu Leonardo, który jest partnerem strategicznym Forum i zarazem właścicielem zakładów PZL Świdnik, w wydarzeniu weźmie udział szereg kluczowych dla branży lotniczej i kosmicznej podmiotów, między innymi dziesięć włoskich firm i trzy klastry z regionów Piemont, Kampania i Apulia. Ze strony instytucjonalnej spodziewamy się przedstawicieli rządów zarówno Polski jak i Włoch, agencji kosmicznych obu państw, a także Agencji Rozwoju Przemysłu. Na Forum będzie obecny przedstawiciel włoskiego zrzeszenia AIAD – Italian Industries Federation for Aerospace. Polski przemysł reprezentowany będzie m.in. przez narodowego lidera sektora lotniczego i zbrojeniowego – Polską Grupę Zbrojeniową, a także największą krajową prywatną firmę branży elektroniki dla wojska i systemów bezzałogowych, czyli Grupę WB. Także instytuty naukowo-badawcze i uczelnie wyższe będą obecne na Forum. Instytut Lotnictwa, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Politechnika Warszawska czy Wojskowa Akademia Techniczna, to tylko niektóre z podmiotów, których przedstawiciele będą gościć na wydarzeniu. Zaproszenie na Forum otrzymali również reprezentanci regionalnych klastrów sektora lotniczego, które zaliczają się do kluczowych podmiotów organizujących funkcjonowanie tej branży w Polsce.

Powszechnie wiadomo, że jednym z kluczowych źródeł bogactwa narodowego jest istnienie silnego sektora przemysłowego. Wśród różnych rodzajów przemysłu, aeronautyka jest uważana za jeden z tych sektorów, które są napędzane technologicznie, odpowiedzialne za wytwarzanie produktów wysokiej klasy i o wysokiej wartości oraz powodujący masowe rozprzestrzenianie się na inne części gospodarki państwowej.

Podczas Forum uczestnicy pierwszej sesji będą dyskutować na temat potrzeby nowego modelu współpracy międzynarodowej w dziedzinie aeronautyki, który jest niezbędny zarówno dla rozwoju polskiego, jak i włoskiego przemysłu. Ponieważ oba państwa są członkami Unii Europejskiej, która w znaczący sposób promuje współpracę pomiędzy państwami członkowskimi i podmiotami gospodarczymi w jej granicach, jest to wyjątkowa szansa dla Polski i Włoch na nawiązanie strategicznej, wieloletniej współpracy w dziedzinie lotnictwa.

Według ITA/ICE – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich we Włoszech około 800 przedsiębiorstw prowadzi działalność w sektorze lotniczym i kosmonautycznym, w którym zatrudnionych jest ponad 60000 osób. Szacowany obrót tego sektora wynosi około 15 mld euro, z czego 8 mld euro generowane jest na rynkach międzynarodowych. Włoski koncern lotniczy i obronny Leonardo może służyć jako przykład podmiotu, którego rozwój i obecna pozycja globalna wynikają z owocnej współpracy krajowej i międzynarodowej. Doświadczenie to można z powodzeniem wykorzystać w polskim sektorze lotniczym, gdzie Leonardo jest wieloletnim i godnym zaufania partnerem Ministerstwa Obrony Narodowej i wielu lokalnych firm.

Oprócz znanych na całym świecie firm, takich jak Leonardo, istnieje wiele małych i średnich przedsiębiorstw o doskonałym poziomie technicznym, zdolnych do działania na rynkach międzynarodowych, dzięki ścisłej współpracy z uniwersytetami, centrum badawczym i wzajemnej współpracy w ramach branżowych klastrów obecnych w kilku regionach Włoch: na północy - w Piemoncie i Lombardii, w centralnych Włoszech - w Lacjum oraz na południu - w Kampanii i Apulii.

Celem pierwszej sesji Italian-Polish Aerospace Forum jest omówienie możliwości stworzenia nowego modelu współpracy w dziedzinie aeronautyki, który przyniesie korzyści obu stronom i umożliwi ogólnoeuropejskie synergie z korzyścią dla szerszej gospodarki Polski i Włoch.

Dzięki przełomowym postępom w technologii kosmicznej w ostatnich latach pojawiły się nowe możliwości biznesowe w przemyśle kosmicznym. Obecny, ogromny i stale rosnący popyt na usługi kosmiczne pozwala firmom z mniejszych krajów wejść na ten stale rosnący rynek i zbudować udany biznes. Zarówno Polska, jak i Włochy mogą skorzystać na tym wzroście, tworząc więzi przemysłowe pomiędzy rozwijającymi się polskimi firmami kosmicznymi a ich włoskimi odpowiednikami. Uczestnicy drugiego panelu będą mieli okazję do wymiany myśli na temat możliwości współpracy w kontekście wysiłków UE i Europejskiej Agencji Kosmicznej na rzecz rozwoju konkurencyjnego w skali światowej europejskiego sektora kosmicznego.

Podobnie jak w przypadku aeronautyki, doświadczenia Leonardo mogą być wykorzystane jako punkt odniesienia dla owocnej współpracy, która doprowadziła do stworzenia jednej z najbardziej udanych historii, w której kraj średniej wielkości był w stanie stworzyć globalnie rozpoznawalny przemysł kosmiczny.

Głównym celem tego panelu jest wykorzystanie tego doświadczenia i polskiego pragnienia sukcesu w dziedzinie przestrzeni kosmicznej, aby dowiedzieć się, jakie są obszary współpracy i w jaki sposób oba kraje mogą tworzyć synergie z korzyścią dla swoich gospodarek.

W związku z tym, że sektor kosmiczny daje bezprecedensowe możliwości biznesowe, kluczowe znaczenie ma omówienie zarówno kwestii instytucjonalnych, jak i współpracy przedsiębiorstw z Polski i Włoch, które mogą prowadzić do obustronnie korzystnego, długotrwałego partnerstwa.

 

Szczegółowy program i rejestracja: https://forumaerospace.com/pl/

 

Organizatorzy: Ambasada Włoch w Polsce, Italian Trade Agency/Agencja Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich (ITA/ICE), Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce.

Partner strategiczny: Leonardo

Sponsor Główny: ENIT - Narodowa Agencja Turystyki Włoskiej

Sponsor Platinum: Core

Logotypy