Zamknij

Islandia walczy o równe wynagrodzenia

Olga Papiernik
10.03.2018 12:16
Biuro
fot. East News

 Islandia zobowiązuje się do zlikwidowania zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć do 2022 roku.

Islandia stała się pierwszym krajem na świecie, gdzie płacenie mężczyznom więcej niż kobietom jest nielegalne.

Zgodnie z przepisami, firmy, które zatrudniają więcej niż 25 pracowników będą musiały uzyskać certyfikat równości wynagrodzeń.

Ci, którzy nie udowodnią równości płac, będą podlegać grzywnom.

- To mechanizm, który zapewnia, że kobiety i mężczyźni otrzymują równe wynagrodzenie -, powiedziała Al Jazeera Dagny Osk Aradottir Pind, członek zarządu Islandzkiego Stowarzyszenia Praw Kobiet.

- Mamy przepisy mówiące, że wynagrodzenie powinno być równe dla mężczyzn i kobiet od dziesięcioleci, ale wciąż mamy lukę w wynagrodzeniach.

Jak podaje independent, ustawa weszła w życie w poniedziałek, pierwszego dnia nowego roku, została ogłoszona w Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca zeszłego roku.

Ustawodawstwo zostało poparte przez centroprawicowy centralny rząd Islandii, a także opozycję w parlamencie, w którym prawie 50% członków stanowią kobiety.

- Myślę, że teraz ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że jest to systematyczny problem, z którym musimy się uporać nowymi metodami - powiedziała Aradottir Pind dla Al Jazeera.

Dodała: - Kobiety mówią o tym od dziesięcioleci i naprawdę czuję, że udało nam się podnieść świadomość i udało nam się dojść do tego, że ludzie zdają sobie sprawę, że obowiązujące prawo nie działa, a my musimy zrobić coś więcej.

Islandia, która ma silną gospodarkę opartą na turystyce i rybołówstwie, została uznana przez Światowe Forum Ekonomiczne za najlepszą na świecie pod względem równouprawnienia płci przez dziewięć lat z rzędu. - podaje independent.

Polska zajęła 38 miejsce w 2017 r.

Rząd Islandii zobowiązał się do zlikwidowania różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn do 2022 r.

Sam Smethers, dyrektor generalny Fawcett Society, powiedziała The Independent: - Nierówna płaca jest już nielegalna [w Wielkiej Brytanii], ale to, co robi Islandia, wymaga od pracodawców proaktywnego podejścia z rządem poświadczającego, co zrobili.

- Od kwietnia tego roku Wielka Brytania wprowadza sprawozdawczość dotyczącą zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć, która będzie wymagać od pracodawców zatrudniających ponad 250 pracowników publikowania luk w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Jest to mile widziany krok naprzód, ale być może będziemy musieli rozważyć bardziej proaktywne środki, w szczególności w celu zwalczania nękania w miejscu pracy i dyskryminacji, które zostały ostatnio podkreślone jako ważna kwestia w wielu miejscach pracy.

Dodała: - Musimy również pamiętać, że nie chodzi tylko o to, co leży w interesie kobiet. Walka z nierównością płci i dyskryminacją jest dobra dla biznesu i dla nas wszystkich.

independent/OP