Zamknij

Najdroższa irlandzka whisky. Powstawała przez 45 lat

23.02.2020 11:00
Irlandia. Najdroższa whisky, która powstawała 45 lat
fot. Midleton Very Rare/Facebook

Aż 40 tys. dolarów (w przeliczeniu około 158 tys. zł) kosztuje butelka whisky produkowanej w hrabstwie Cork na południu Irlandii. Dlaczego cena tego trunku jest aż tak wysoka?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podało CNN, limitowana seria whisky pochodzi z gorzelni Old Midleton Distillery w mieście Midleton na południu Zielonej Wyspy. W 1975 roku, po 150 latach istnienia, zakład zamknięto. Zostały po nim nie tylko zabudowania, w których otwarto muzeum, ale również kilka beczek z przygotowywaną whisky. 

Zbiorniki zostały znalezione i po 45 latach zapomnienia otwarte ponownie. W ten sposób powstała seria Midleton Very Rare Silent Distillery Collection. Wyprodukowano tylko 48 sztuk trunku w ręcznie dmuchanych butelkach brytyjskiej firmy Waterford Crystal. Alkohol zapakowano w skrzynki, wykonane z drewnianych kadzi, w których przechowywano whisky. 

Zobacz także

Cena jednej irlandzkiej whisky typu single malt to 40 tys. dolarów.

Brian Nation, główny gorzelnik w zakładzie Irish Distillers, powiedział w rozmowie CNN, że odnalezione beczki były częścią prób innowacyjnych opracowania nowego rodzaju whisky. W ciągu 45 lat dojrzewania whisky straciło aż 87 proc. swojej objętości.

Zobacz także

Limitowana seria whisky posiada 51,2 proc. alkoholu. 

Whisky będzie sprzedawana cyklicznie do roku 2025, co zbiegnie się z 200. rocznicą powstania Old Midleton Distillery. Większość cennych butelek trafi do sprzedaży w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.

Dla smakoszy whisky o nieco chudszych portfelach przygotowano tańszą serię Midleton Very Rare produkowaną masowo w cenie od 180 do 310 euro (ok. 771 - 1329 zł).

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN