Zamknij

W irańskiej fabryce produkuje się flagi USA i Izraela do spalenia

01.02.2020 14:33
Iran. Fabryka produkuje flagi USA i Izraela tylko do spalenia
fot. ATTA KENARE/AFP/East News (ilustracyjne)

W fabryce w irańskim mieście Chomejn miesięcznie produkuje się nawet 2 tys. flag Stanów Zjednoczonych i Izraela. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że powstają one tylko na potrzeby podpalania ich podczas demonstracji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Reuters opisał nietypowy biznes, który jest prowadzony w mieście Chomejn, które znajduje się na południowy-zachód od stolicy Iranu, Teheranu. 

Młodzi mężczyźni i kobiety ręcznie nadrukowują na płachty tkaniny flagi USA i Izraela, a potem wieszają je do wyschnięcia. Miesięcznie w ten sposób powstaje 2 tys. flag w najlepszym okresie. Rocznie w fabryce produkowane jest ponad 1,5 miliona stóp kwadratowych flag rocznie. 

Zobacz także

Podpalanie flag Izraela i USA to często nieoddzwoniony element demonstracji antyzachodnich w Iranie. W ciągu ostatnich tygodni doszło do gwałtownego zaostrzenia konfliktu pomiędzy ajatollahami a Stanami Zjednoczonymi. 

3 stycznia w ataku rakietowym w Bagdadzie przeprowadzonym przez USA zginął gen. Ghasem Solejmani - dowódca sił Ghods, jednostki specjalnej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Należał do najważniejszych postaci w irańskiej polityce i koordynował operacje wojskowe irańskich sił poza krajem np. w Syrii. 

W odpowiedzi Iran ostrzelał dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. W ich trakcie omyłkowo w Teheranie irańskie rakiety trafiły ukraiński cywilny samolot linii Ukraine International. W tragedii zginęły 176 osób. Władze Iranu przyznały się do przypadkowego strącenia boeinga. 

Zobacz także

- Nie mamy problemu z narodem amerykańskim i brytyjskim. Mamy za to problem z ich przywódcami i niewłaściwą polityką, jaką prowadzą - podkreślił Ghasem Ghanjani, właściciel fabryki flag w rozmowie z Reutersem.

Z kolei Rezaei, kierownik kontroli jakości w fabryce, podkreślił, że „w porównaniu z tchórzliwymi działaniami Stanów Zjednoczonych, takimi jak zabójstwo generała Soleimaniego", to palenie amerykańskiej flagi jest minimalną aktem przeciwko USA, jaki mogą zrobić.

Agencja Reutersa przypomniała, że w ostatnich miesiącach w Iranie wybuchły również antyrządowe protesty. Najpierw spowodowane podwyżką cen pali, a potem w sprzeciwie polityki władz po zestrzeleniu ukraińskiego boeinga.

W styczniu podczas jednej z demonstracji młodzi ludzie w Teheranie odmówili nadepnięcia na amerykańską flagę namalowaną na ulicy. 

RadioZET.pl/Reuters