Zamknij

Iran wprowadził nową walutę. Toman zamiast Riala

01.08.2019 07:54
Iran z nową walutą. Toman zastąpi Riala
fot. Chintung Lee/Shutterstock (ilustracyjne)

Iran wprowadza nową walutę. Będzie nazywać się toman, zamiast obecnie używanego riala. Ponadto z wartości waluty znikną cztery zera na banknotach. To efekt kryzysu po tym, jak od kwietnia 2018 roku wskutek sankcji USA 60 proc. irański pieniądz stracił na wartości wobec dolara.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W szczytowym momencie kryzysu, we wrześniu i październiku ubiegłego roku, dolar USA kosztował już 200 000 irańskich riali, ale w ostatnim czasie staniał do 120 000 riali, podczas gdy oficjalny kurs wymiany wynosi 42 000 riali.

Według komunikatu Rady Ministrów zatwierdziła ona w środę projekt zmiany nazwy waluty narodowej na toman. Jak podkreśla komunikat, „ludność Iranu posługuje się tradycyjnie tą nazwą od bardzo dawna”.

Zobacz także

Gubernator irańskiego banku centralnego Abdolnaser Hemati, wybrany w 2018 roku na to stanowisko z zadaniem podjęcia walki ze spekulacjami na rynku walutowym, zapowiedział w środę również „całościową reformę irańskiego sektora bankowego”.

Amerykańskie sankcje, które dotknęły wielu sektorów irańskiej gospodarki, m.in. sektora bankowego i energetycznego, weszły w życie w sierpniu i listopadzie ubiegłego roku w następstwie decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się Waszyngtonu z wielostronnego porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w tym roku irańska gospodarka skurczy się o 6 proc. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP