Zamknij

Iran atakuje bazy USA. Czy litr paliwa będzie kosztował 6 zł?

08.01.2020 15:10
Iran - USA. Jakie ceny paliw po ataku na bazy USA w Iraku?
fot. Aleksandar Mijatovic/Shutterstock (ilustracyjne)

Jak bardzo mogą wzrosnąć ceny paliw po atakach na bazy USA w Iraku? Zdaniem ekspertów kierowcy powinni przygotować się na podwyżki cen na stacjach, ale wizja 6 złotych za litr benzyny jest wciąż odległa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zdaniem portalu Business Insider Polska, od początku roku ceny europejskiej ropy Brent podskoczyły aż o 11 groszy na litrze.

Tylko w ciągu kilku godzin - po atakach rakietowych na bazy USA w Iraku dokonane przez Iran - ceny za baryłkę tej ropy podskoczyły z 68,3 na 71 dolarów. To w przeliczeniu aż 6,5 grosza na litrze.

Jak podała w komunikacie Polska Izba Paliw Płynnych, średnie ceny detaliczne paliw na polskich stacjach 8 stycznia w przypadku ropy ON 5,21 zł/l, benzyny Pb95 4,98 zł/l oraz gazu LPG 2,41 zł/l.

W porównaniu z ubiegłym tygodniem, diesel drożeje średnio 9 gr/l (ON premium 10 gr/l), Pb95/98 notują dodatkowe 2 gr/l, a LPG plus 1 gr/l.

Zobacz także

Będzie 6 zł za litr paliwa?

Dalsza eskalacja sytuacji na Bliskim Wschodzie może doprowadzić do wzrostu ceny za baryłkę ropy aż do 100 dolarów. To mogłoby spowodować podwyżki na stacjach aż do 6 złotych za litr benzyny. Zdaniem analityków, nie można odrzucać takiego scenariusza.

- Nie jest to zupełnie wykluczone, natomiast do takich poziomów jak 100 dolarów jest jeszcze bardzo daleko. Konflikt musiałby się przekształcić w bardziej intensywny - podkreśliła Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ, cytowana przez Business Insider Polska

Na razie inwestorzy traktują go z dużym dystansem. Dzisiejsza sesja (8 stycznia - przyp. red.) jest tego przykładem: irańskie ataki odwetowe wywołały początkowy wystrzał notowań ropy naftowej w górę, ale szybko ceny ropy oddały praktycznie całą zwyżkę

Dorota Sierakowska

Wśród scenariuszy eskalacji wskazywana jest możliwa blokada Cieśniny Ormuz, przez którą transportowana jest nawet jedna czwarta wydobytej ropy naftowej. 

Zobacz także

Iranowi blokada się po prostu nie opłaca. To działało by na szkodę sojuszników Iranu, czyli Chin, które są importerem ropy z Iranu - analizuje Sierakowska, wskazując przy tym, że rola Iranu w światowym rynku ropy już nie jest duża

Dorota Sierakowska

Paniki na rynkach nie widzi również Bartosz Sawicki, szefa Departamentu Analiz TMS Brokers, w rozmowie z portalem.

To co obserwujemy obecnie na rynkach, to na razie konieczność większej premii za ryzyko. Nie ma teraz zaburzeń, jeśli chodzi o wydobycie, czy przesył surowca. Teraz jest właśnie tylko “większe ryzyko”. Inwestorzy widząc te zagrożenia wpisują ryzyko w cenę

Bartosz Sawicki

Zobacz także

Zdaniem dr Jakuba Boguckiego z portalu e-petrol.pl, na razie nie musimy obawiać się wzrostu cen paliw powyżej 6 złotych za litr.

Ewentualne działania odwetowe Iranu czy zaostrzenie konfliktu z pewnością przyniesie zauważalną zmianę na rynkach światowych, a w konsekwencji także w Polsce. Dojście do 6 zł (za litr paliwa - przyp. red.) jednak wydaje się bardzo odległe - musiałoby tutaj dojść do wstrzymania przesyłu ropy z Zatoki Perskiej na dłuższy czas

dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Atak na bazy USA w Iraku

W nocy z wtorku na środę polskiego czasu doszło do ataku rakietowego na dwie bazy wojskowe sił USA w Iraku - al Asad i Irbil. Do ataków przyznał się irańską Gwardią Rewolucyjną.

Zdaniem władz w Teheranie w ostrzale "zginęło 80 osób". Z kolei Irak poinformował, że nikt z ich obywateli nie zginął z ataku. Podobne informacje nieoficjalnie przekazywała strona amerykańska.

Do ataku doszło kilka godzin po pogrzebie generała Ghasema Solejmaniego, dowódcy sił Ghods, jednostki specjalnej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Zginął 3 stycznia w ataku amerykańskim w pobliżu międzynarodowego lotniska w Bagdadzie. 

Wymiana ciosów pomiędzy USA i Iranem spowodował wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie. Jeszcze w środę oświadczenie w sprawie ataku na bazy ma wydać prezydent USA Donald Trump.

RadioZET.pl/Business Insider Polska