Zamknij

Jak posłowie pomnażają majątek? Inwestują w państwowe spółki

09.01.2020 08:31
Inwestycje w państwowe spółki. Jak posłowie pomnażają majątek
fot. Shutterstock/tankist276 (ilustracyjne)

Akcje państwowych spółek cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród nowo wybranych posłów. Parlamentarzyści inwestują głównie w gigantów energetycznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Z oświadczeń majątkowych polityków dowiadujemy się o zgromadzonych oszczędnościach, długach, a także inwestycjach. Parlamentarzyści, często niemałe majątki, pomnażają na giełdzie. W co inwestują?

Business Insider prześledził oświadczenia majątkowe posłów. Co z nich wynika? Największym zainteresowaniem cieszą się akcje spółek energetycznych: Tauron, Energa, PGE i Enea. Poza tym sektorem nie brakuje też inwestycji w złote strzały tj. akcje producenta gier, spółki CD Projekt.

Zobacz także

Portal dodaje, że najbardziej przedsiębiorczy pod względem inwestycji giełdowych są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Najwięcej akcji wykupił Sylwester Tułajew, sekretarz stanu w MSWiA, poseł PIS. Z jego zeznania wynika, że inwestuje m.in. w Eneę, Energę i PGE.

Pieniądze pomnaża także Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Polityk inwestuje w spółki tj. PGNiG, KGHM, Forte, PKO BP, PZU i CD Projekt.

Zobacz także

Zakup akcji tej ostatniej spółki od wielu miesięcy jest bardzo opłacalny, na co wskazują wyniki firmy CD Projekt. Akcje spółki początkowo warte były nieco ponad 6 złotych, a dziś – 278 złotych. To efekt m.in. popularności Wiedźmina czy zbliżającej się premiery gry Cyber Punk 2077.

Inwestycjami giełdowymi pochwalić się może także poseł PiS Jerzy Wilk. W jego portfelu znajdują się akcje Energi, PGE, KGHM-u i Mostostalu Eksport.

Zobacz także

Eksperci mają jednak wątpliwości co do etyki inwestowania w państwowe spółki przez polityków. O ile nie jest to nielegalne, o tyle zdaniem ekspertów na czas pełnienia służby publicznej posłowie powinni wstrzymać się od inwestowania w akcje.

Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao SA w rozmowie z Business Insider zauważa, że aby uniknąć wątpliwości co do ewentualnego konfliktu interesów można wprowadzić nowe zasady na czas sprawowania przez polityków służby. 

RadioZET.pl/Business Insider/innpoland.pl