Zamknij

Wysyp inwestycji w parkach? Ekolodzy oburzeni nowymi przepisami

11.09.2019 17:22
Narciarskie lobby? Ekolodzy oburzeni nowymi przepisami
fot. Shutterstock/Song_about_summer (ilustracyjne)

Na terenie rezerwatów przyrody pojawi się więcej narciarzy. Inwestorzy zachęceni łagodniejszymi przepisami przeniosą się do parków narodowych, a ekolodzy już teraz obawiają się o skutki nowych regulacji. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Rada Ministrów rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Efekt? Na terenie rezerwatów przyrody czy w parkach narodowych powstaną wyciągi narciarskie. Przy inwestycjach obejmujących nie więcej niż 5 hektarów nie potrzebna będzie wcześniejsza ocena oddziaływania na środowisko – donosi „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

Jak donosi dziennik, biznes narciarski rozkręci się, na co już teraz reagują ekolodzy.

To niebezpieczne uregulowanie wprowadzone pod dyktando narciarskiego lobby. Obawiam się, że po zmianie przepisów dojdzie do wysypu inwestycji narciarskich w górach. Inwestorzy będą budować je etapami, tak by zmieścić się w dozwolonych 5 ha. Dzięki temu będą mogli osiągnąć wszystko to, co obecnie było niemożliwe – mówi Sylwia Szczutkowska ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot dla „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także

Jak dodaje, tego typu inwestycje są obciążeniem dla przyrody. Na biznesie narciarskim ucierpią zwierzęta, a także ludzie mieszkający w pobliżu –  stwierdza Szczutkowska.

Inne stanowisko przedstawili inwestorzy ze stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne. Ich zdaniem wprowadzane przepisy są zgodne z prawem unijnym. Dziwi ich zarazem, dlaczego budowa centrum handlowego czy basenu w parku nie wymaga spełnienia takich wymogów jak w przypadku niewielkiej trasy narciarskiej.

Zobacz także

Rozporządzenie przyjęte przez rząd z drugiej strony zaostrza przepisy dla właścicieli ferm norek. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, ocena skutków dla środowiska potrzebna jest przy hodowli 84 tysięcy sztuk norek. Zgodnie z nowymi przepisami, ocenę trzeba będzie sporządzić w przypadku połowę mniejszej hodowli – 42 tysięcy sztuk.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”