Zamknij

Inwestorzy zagraniczni zainwestowali w Polsce 12,89 mld euro w ub.r

Olga Papiernik
01.02.2018 14:57
 Inwestorzy zagraniczni zainwestowali w Polsce 12,89 mld euro w ub.r
fot. Tomasz Kawka / East News

  Inwestorzy zagraniczni zainwestowali w Polsce 12,89 mld euro w 2017 r., co oznacza, że jest to drugi najlepszy wynik w Unii Europejskiej pod względem łącznej wartości projektów inwestycyjnych, wynika z analiz fDI Markets, cytowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). W efekcie ogłoszonych w ub.r. 335 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), stworzonych zostanie 86 743 miejsc pracy, co jest najlepszym wynikiem w całej UE, podkreśliła PAIH. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Aktywność inwestorów zagranicznych w Polsce w 2017 roku była imponująca. W ciągu roku liczba projektów ogłoszonych przez inwestorów wzrosła z 272 do 335. Na szczególną uwagę zasługuje podwojenie w stosunku rocznym zarówno łącznej wartość projektów typu BIZ (wzrost o 52% r/r), jak i liczby miejsc pracy (wzrost o 48% r/r), których utworzenie zadeklarowali inwestorzy zagraniczni" - czytamy w komunikacie.

Z danych fDI Markets wynika, że najwięcej projektów dotyczy sektora budowlanego (95), ICT (73) i motoryzacji (49) - w tej branży inwestycje mają przynieść najwięcej kapitału do Polski (łącznie 2,1 mld euro). Kolejne miejsca zajmuje sektor transportowy (47 projektów) oraz usługi nowoczesne (37). Dominują zwłaszcza projekty o liczbie miejsc pracy przekraczających 100, w 2017 roku było ich 217, podano także.

- Takich wyników Polska nie miała od co najmniej dekady, czyli od globalnego kryzysu ekonomicznego Dziś mamy lepsze rezultaty w przyciąganiu inwestycji niż w 2007 r., gdy liczba projektów ogłaszanych w Polsce przekroczyła magiczną "trzysetkę". 335 inwestycji i ponad 12,8 mld euro kapitału wykreować może 86 tys. nowych miejsc pracy, to pod każdym względem najlepsze noty dziesięciolecia i drugi rezultat od blisko dwudziestu lat - powiedział prezes PAIH Tomasz Pisula.

Dodał, że rekordowy był rok 2008, gdy - wedle danych fDI Markets - inwestorzy ogłosili realizację 387 projektów, o łącznej wartości 23 mld euro i zadeklarowali stworzenie ponad 110 tys. miejsc pracy.

Według prezesa PAIH, rekordowe wyniki w tworzeniu miejsc pracy dotyczą również aktywności polskich inwestorów działających na rynkach zagranicznych.

fDI Markets pokazuje, że w 2017 roku polskie firmy zadeklarowały stworzenie łącznie 6,5 tys. miejsc pracy w ramach projektów poza krajem. Takiej liczby również nie widzieliśmy od dekady - dodał Pisula.

Wartość tych polskich inwestycji zagranicznych wyniosła 1,14 mld euro.

- Chcemy przyczynić się do ożywienia się tego segmentu, dzięki intensywnie rozwijanej przez PAIH sieci Zagranicznych Biur Handlowych, które działają zwłaszcza na rynkach szybkiego wzrostu - powiedział prezes.

Dodał, że pod koniec 2018 roku PAIH będzie dysponować nawet 70 biurami za granicą.

ISBnews/OP