Zamknij

Internauci podpowiedzieli premierowi nowy podatek. Morawiecki: jak najbardziej

15.10.2021 21:32
Mateusz Morawiecki
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Podczas zorganizowanej na Facebooku sesji pytań i odpowiedzi internauci podsunęli premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pomysł wprowadzenia nowego podatku. „Nie byłbym przeciwko temu” – zadeklarował szef rządu.

Podatków ci u nas dostatek, ale i ten przyjmiemy i wdrożymy, żeby dbać o dochody budżetu – tak można sparafrazować reakcję premiera Mateusza Morawieckiego na pytanie o wprowadzenie „podatku od luksusu”.

Taką propozycję złożyli internauci podczas sesji Q&A. Szef rządu odniósł się do niej z entuzjazmem, wspominając, że już teraz mamy namiastkę takiego podatku: akcyzę.

Internauci zaproponowali podatek od luksusu. Morawiecki: nie byłbym przeciw

Premier Mateusz Morawiecki organizuje cyklicznie sesje pytań i odpowiedzi na Facebooku, zapraszając do udziału w nim internautów. Szef rządu tłumaczy decyzje podejmowane przez rząd i przekonuje do swoich racji.

W spotkaniu, które odbyło się w piątek 15 października 2021 doszło do ciekawego zdarzenia: internauci zapytali o wprowadzenie nowego podatku, który płacić trzeba byłoby „od luksusu”. Sądząc po odpowiedzi, idea padła na podatny grunt - PiS  rozważał już wprowadzenie w przeszłości w przeszłości. Konieczność jej ustanowienia sygnalizował w 2013 roku Jarosław Kaczyński.

Podatek od luksusu? Jak najbardziej, nie byłbym przeciwko temu. Zresztą akcyza w przypadku niektórych towarów tak właśnie działa.

Mateusz Morawiecki

Taka danina byłaby zgodna z przekazem obozu rządzącego, który utrzymuje, że majętni Polacy płacą zbyt niskie podatki. Kwestią otwartą zostaje jednak to, co mogłoby zostać uznane za „luksus”.

Definicja, jaką może przyjąć rząd, może być znacznie inna od powszechnie uznawanej. Przykładem tego może być ulga dla klasy średniej, która w Polskim Ładzie odpowiada za obniżanie podatków do poziomu znanego z obecnego systemu. „Klasa średnia” definiowana jest przy tym kryterium dochodowym, według którego wystarczy zarabiać ponad 5800 zł brutto, żeby zostać do niej zakwalifikowanym.

RadioZET.pl