Zamknij

Interaktywne lustro i przymierzalnia 3D wśród nowinek na European Start-up Days

Olga Papiernik
25.04.2018 10:24
przebieralnia
fot. eats news

Przymierzalnia 3D, interaktywne lustro, aplikacje służące np. do drukowania zdjęć ze smartfona czy zamawiania posiłków w restauracji - to niektóre innowacyjne pomysły, z którymi będzie można zapoznać się podczas majowych European Start-up Days w Katowicach.

Trzecia edycja tego wydarzenia, skupiającego przedstawicieli innowacyjnych startupów, odbędzie się w stolicy Górnego Śląska 15-16 maja, równolegle z rozpoczynającym się dzień wcześniej Europejskim Kongresem Gospodarczym. Organizatorzy obu wydarzeń chcą, by Katowice były miejscem spotkania młodych firm technologicznych z inwestorami i przedstawicielami korporacyjnego biznesu.

- Ci, którzy mają najlepsze pomysły na biznes i chcą je zrealizować czy rozwinąć na szerszą skalę, będą mieli szansę pokazać się, nawiązać współpracę z inwestorami i ekspertami, zdobyć udziałowca, zainteresować media. Ci, którzy są ciekawi nowatorskiego i śmiałego sposobu myślenia, z pewnością znajdą wiele przykuwających uwagę idei - tłumaczy organizator kongresu oraz dni startupów, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Gościem specjalnym tegorocznych European Start-up Days będzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, unijny komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip, premier Estonii w latach 2005-2013. Towarzyszyć mu będzie b. szef Parlamentu Europejskiego, szef rady programowej katowickiego kongresu, prof. Jerzy Buzek.

Technologie, które zmienią świat

Hasłem tegorocznych dni startupów są "Technologie, które zmienią świat". Częścią imprezy jest konkurs Start-up Challenge, do którego swoje pomysły zgłosiło w tym roku blisko 200 startupów. Jury wyłoniło 100 najciekawszych, które zaprezentują się w Scale-up Alley - przygotowanej dla biznesowych wizjonerów przestrzeni hali widowiskowo-sportowej Spodek. Autorzy 18 najlepszych konceptów wystąpią nie tylko na scenach prezentacyjnych European Start-up Days, ale również Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Interaktywne lustro i przymierzalnia 3D

Wśród prezentowanych startupów będzie m.in. firma Abyss Glass, zajmująca się produkcją i dystrybucją interaktywnych luster, rozpoznających jakie ubrania klient wziął ze sobą do przymierzalni i na tej podstawie wyświetlających informacje, mogące go zainteresować. Będzie też można zobaczyć rozwiązanie firmy Fit&Match, dające możiwość wirtualnego "przymierzenia" wybieranego podczas zakupów w internecie ubrania. Aplikacja tworzy model ciała klienta w 3D według wprowadzonych pomiarów, dając możliwość właściwego dopasowania odzieży.

Wydrukuj zdjęcie ze smartfona, gdziekolwiek jesteś

Miłośnicy podróży i fotografowania są adresatami aplikacji Image4you, pozwalającej na drukowanie zdjęć ze smartfona z każdego miejsca na świecie, które wysyłane są później na wskazany przez klienta adres w formie pocztówki, polaroidów, kalendarza, gry memo itp.

Zamów posiłek bez kelnera

Ciekawostką jest Comer – aplikacja mobilna, umożliwiająca zamawianie posiłku w lokalu z pominięciem kelnera, za pomocą własnego telefonu. Wystarczy wskazać numer stolika, wybrać danie z interaktywnego menu i zapłacić w aplikacji. Dzięki temu można krócej czekać na posiłek i szybciej wyjść z restauracji po jego zjedzeniu. Ponadto rozbudowane menu z recenzjami i zdjęciami poszczególnych dań pomoże dokonać wyboru.

Zobacz także

Innowacyjne start-upy

Wśród wyróżnionych pomysłów znalazło się także narzędzie pozwalające na komunikowanie się widowni w czasie rzeczywistym z prowadzącym prelekcję lub warsztat. Aplikacja Time To Speak zamienia każdy z telefonów na sali w mikrofon, umożliwiając komunikację dźwiękową, tekstową, ale także przeprowadzanie ankiet czy sondaży.

W kategorii nowego przemysłu i technologii wyróżniono ATS WorldWide - automatyczny, inteligentny system transportowania samolotów po płycie lotniska. Nowatorskie i niespotykane dotąd rozwiązanie, wymyślone przez trójkę inżynierów z Warszawy, wzbudziło zainteresowanie administracji USA czy stowarzyszenia portów lotniczych.

Jury konkursu doceniło także innowacyjne na skalę światową rozwiązanie firmy Medical Simulation Technologies, zajmującej się produkcją i sprzedażą zaawansowanych symulatorów medycznych do trenowania lekarzy specjalistów. Symulator echokardiografii przezprzełykowej jest pierwszym wdrożonym produktem firmy.

W dziedzinie medycyny wyróżniono symptom-checker. Ten wspomagany sztuczną inteligencją system umożliwia rodzicom zasięgnięcie pierwszej opinii na temat objawów chorobowych swojego dziecka. Na podstawie wywiadu system podpowiada, czy obserwowane u dziecka objawy są na tyle poważne, że należy wybrać się do lekarza, czy jest to np. zwykłe przeziębienie, które może być leczone w domu.

Inne prezentowane rozwiązanie to przenośne, mieszczące się w kieszeni, laboratorium firmy Genomtec. Analizator laboratoryjny na chipie w ciągu zaledwie 20 minut jest w stanie zidentyfikować wirusy, bakterie, mutacje genetyczne czy grzyby bez udziału specjalisty.

W tegorocznej odsłonie European Start-up Days weźmie udział ponad 70 prelegentów, kilkaset startupów i ponad 2,5 tys. gości. Przygotowano dla nich programu paneli dyskusyjnych, wystąpień mentorów, analiz praktycznych przypadków i prezentacji startupowych pomysłów. Uczestnicy będą też mogli brać udział w debatach odbywającego się równolegle Europejskiego Kongresu Gospodarczego - wydarzenia, które w ub. roku przyciągnęło do Katowic ponad 9 tys. gości ze świata biznesu, polityki i nauki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP/Marek Błoński/OP