Zamknij

Inteligentne mieszkanie to ponad 20% oszczędności

Olga Papiernik
14.03.2018 14:54
inteligentne mieszkanie
fot. East News

Zdalne zarządzanie mieszkaniem i budynkiem, prowadzące do redukcji zużycia energii czy wody, może zmniejszyć koszty ogrzewania o 25 proc., a rachunki za prąd i wodę o 20 proc. - wyliczyli eksperci koncernu Fortum. W tym roku firma zaoferuje polskim deweloperom nową usługę w tym zakresie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Koncern energetyczny Fortum, do którego należą m.in. elektrociepłownie w Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu, oraz sieci ciepłownicze we Wrocławiu i Płocku, ogłosił w środę wprowadzenie na polski rynek innowacyjnej, adresowanej do firm deweloperskich, usługi SmartLiving, która integruje zdalne zarządzanie mieszkaniem i budynkiem. Wcześniej takie rozwiązanie z powodzeniem wdrożono w Szwecji.

Wyobraźmy sobie inteligentne mieszkanie, które dostosowuje swoje funkcje do trybu życia właściciela. Kiedy wychodzimy do pracy, obniża temperaturę, aby pod naszą nieobecność ograniczyć zbędne zużycie. Gaszone są wszystkie światła, dom uzbrajany jest w system bezpieczeństwa, a po zamknięciu drzwi już czeka na nas winda - taki scenariusz uruchamiamy jednym kliknięciem - wyjaśnił Tomasz Śmilgiewicz, odpowiedzialny w Fortum za wdrażanie nowej usługi.

Jeszcze do niedawna tego typu mieszkania można było traktować eksperymentalnie; obecnie, zdaniem Śmilgiewicza, automatyzacja wszelkich urządzeń elektrycznych stała się możliwa, a sektor nieruchomości jest coraz bardziej otwarty na takie innowacyjne rozwiązania.

- Naszą usługę kierujemy do deweloperów - technologia wdrażana jest na etapie budowy nieruchomości i obejmuje wszystkie mieszkania w inwestycji. Oprócz wprowadzenia SmartLiving do nieruchomości odpowiadamy także za serwis i opiekę technologiczną, stąd mieszkańcy mogą mieć pewność, że ich oprogramowanie będzie zawsze aktualne i z czasem będzie zyskiwać nowe funkcje - wyjaśnił przedstawiciel Fortum.

Aplikacja dostosowuje temperaturę i oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Informuje o bieżącym wykorzystaniu prądu, ciepła oraz wody, przez co wpływa na ich świadome używanie i dostosowanie do potrzeb. Pełna kontrola nad urządzeniami pozwala np. wezwać windę jeszcze przed opuszczeniem mieszkania. Użytkownik może zdalnie zmienić temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Mieszkańcy mogą też anonimowo porównywać swoje zużycie mediów z innymi użytkownikami. System umożliwia sterowanie każdym urządzeniem elektrycznym oraz zdalne monitorowanie sytuacji w mieszkaniu; wykryje też pożar, zalanie, a nawet niedomknięte okno, a dzięki funkcji komunikacji może powiadomić o tym sąsiada czy zarządcę nieruchomości.

Usługa SmartLiving została przetestowana w ramach pilotażowego projektu realizowanego na osiedlu mieszkaniowym w Sztokholmie, gdzie wdrażanie tego rozwiązania rozpoczęto cztery lata temu. Obecnie z inteligentnego oprogramowania korzystają mieszkańcy ponad 150 nieruchomości w Królewskim Porcie Morskim - szwedzkim osiedlu modelowym w zakresie rozwiązań proekologicznych. Kolejny projekt w stolicy Szwecji, gdzie zastosowane będą rozwiązania "smart", wystartował jesienią zeszłego roku i dotyczy rekultywacji byłego obszaru przemysłowego. W tym roku usługa trafi także na rynek polski.

Eksperci Fortum przewidują dalszy rozwój oprogramowania w oparciu o nowe technologie i bieżące trendy. Już teraz mieszkańcy mogą zintegrować z systemem np. videodomofon lub panele słoneczne zamontowane na dachu budynku. Jeżeli osiedle wyposażone jest w odpowiednią infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, SmartLiving naładuje je wtedy, gdy cena za prąd będzie najniższa. Umożliwi również ustawienie tymczasowych kodów wejściowych dla firm sprzątających i serwisujących, co może być ułatwieniem dla właścicieli wynajmujących mieszkania.

PAP/Marek Błoński/OP