Zamknij

Intel będzie produkować w Polsce procesory? Inwestycja za 346 mld zł

14.09.2021 11:06
procesor Intela na płycie głownej
fot. Reporter Poland/East News

Polska rozważana jest jako lokalizacja dla nowych fabów Intela. Na budowę ośmiu nowych zakładów produkcyjnych gigant zamierza wydać 80 mld euro, czyli 346 mld zł.

Intel może wybudować w Polsce zakłady produkcyjne, czyli faby. Korporacja chce zainwestować w jednym z krajów Unii Europejskiej. Polska jest na liście państw, które starają się przekonać do siebie amerykańskie przedsiębiorstwo.

Intel jest już obecny w Gdańsku, gdzie inżynierowie opracowują nowe technologie oraz rozwijają oprogramowanie. Ewentualne wybudowanie w naszym kraju fabryk giganta byłoby najwyższą inwestycją zagraniczną w historii.

Intel zainwestuje w Polsce? Chce zbudować fabryki za 80 mld euro

W sprawie inwestycji z CEO Intela Patem Gelsingerem spotkał się w Gdańsku z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak donosi „Rzeczpospolita”, szef rządu przygotował przekonującą argumentację przedstawiająca atrakcyjność naszego kraju.

Trzeba jednak pamiętać, że o tak ogromną inwestycję zabiegają praktycznie wszystkie kraje UE. Konkurencja jest więc ogromna, co wskazał szef Intela.

Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a trzy z nich są w Polsce. Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę.

Pat Gelsinger

Wśród kandydatów na ulokowanie inwestycji wymienia się kraje „starej Unii”: Niemcy, Włochy, Francja i Irlandię. Kluczowym czynnikiem ma być zaoferowany program zachęt inwestycyjnych. Intel poinformował, że w przypadku analogicznych inwestycji w Azji nawet 25-40 procent wartości to program wsparcia. Mowa więc o wyłożeniu dziesiątków miliardów złotych.

W wybranej lokalizacji ma powstać łącznie 8 zakładów produkcyjnych. Budowa potrwa 10 lat, zatrudnienie w fabach znaleźć ma około 10 000 osób. Każde stanowisko pracy bezpośrednio u Intela ma generować dalsze 5-10 u dostawców.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita