Oceń
Instytut szczęśliwego prosiaka Wipaszu zablokowany – podał „Puls Biznesu”. Firma z pomocą naukowców do przyszłego roku miała zbudować pod Kętrzynem (woj. warmińsko-mazurskie) nowoczesny zakład hodowli prosiąt. Jego budowa została zablokowana przez ekologów.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Inwestycja miała pozwalać na krajową hodowlę prosiąt z uwzględnieniem najnowszej wiedzy naukowej. Budowa miała kosztować 24 mln zł, z czego 8 mln zł unijnego grantu.
Według cytowanego w dzienniku twórcy Wipaszu Józefa Wiśniewskiego powstanie instytutu zablokowali ekolodzy z organizacji Otwarte Klatki. „Ekoterroryzm i blokowanie inwestycji, o którym mówi branża, ma namacalne skutki” – podkreślił Wiśniewski.
– Zamierzaliśmy stosować między innymi kontrolowane żywienie zwierząt, uwzględniające indywidualne potrzeby, między innymi stan zdrowia. Prosięta miałyby przestrzeń i nie byłyby przewożone na większe odległości, żeby oszczędzić im stresu. Dzięki temu mniej by chorowały i nie byłoby konieczności podawania im antybiotyków. Dokładnie tego chcą konsumenci – powiedział Przemysław Sawoński, wiceprezes firmy, cytowany przez „Puls Biznesu”.
Cytując go, gazeta przypomina, że obecnie prosięta do polskich hodowli przyjeżdżają z Danii, specjalizującej się w ich produkcji.
Po 24-godzinnym transporcie prosięta są zmęczone, zdarza się, że z połamanymi nogami. Później muszą zaaklimatyzować się do nowych warunków. „W efekcie chorują i podaje się im antybiotyki” – dodał Sawoński.
– Dlatego chcemy stworzyć w Polsce wzorcową hodowlę prosiaków, które będą trafiać do odchowu na polskie fermy – mówił Wiśniewski o pomyśle zablokowanym przez ekologów.
Wipasz zatrudnia 1,8 tys. osób. Ma 2,3 mld rocznego obrotu – przypomina poniedziałkowy „Puls Biznesu”.
Dlaczego inwestycję zablokowało Stowarzyszenie Otwarte Klatki?
– To inwestycja w potężną chlewnię na 10 tysięcy świń, a z informacji pozyskanych od inwestora wcale nie wynika, żeby miały żyć w szczególnym dobrostanie. Mamy zgłoszenia od mieszkańców różnych części Polski, że chlewnie na 2 tysięcy zwierząt już powodują uciążliwości – komentowała Ilona Rabdzio z Otwartych Klatek.
"Stowarzyszenie Otwarte Klatki nie zablokowało inwestycji. Jesteśmy stroną w legalnym postępowaniu administracyjnym. Sprawa inwestycji Wipaszu się nie zakończyła – inwestor złożył raport środowiskowy, do którego złożyliśmy szereg uwag" - napisała w komunikacie organizacja.
Stowarzyszenie odwołało się od raportu środowiskowego inwestora, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze odesłało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
"Domaganie się, by decyzje w sprawie istotnych inwestycji zapadały w Polsce w poszanowaniu przepisów prawa i przy udziale społeczeństwa z pewnością nie jest "ekoterroryzmem", podobnie jak weryfikacja tego, czy przedstawiane przez inwestora publicznie wizje pokrywają się z tym, co według złożonych przez niego dokumentów realnie znajdzie się na terenie inwestycji" - dodały Otwarte Klatki.
RadioZET.pl/Puls Biznesu
Oceń artykuł
