Zamknij

Instagram będzie dokładniej usuwać posty o samobójstwach

12.11.2020 16:34
Instagram zaostrza zasady publikowania postów. Jakie zmiany?
fot. Antonio Salaverry/Shutterstock (ilustracyjne)

Instagram zapowiedział zmiany dla użytkowników w Europie. Nowy algorytm na dokładniej znajdować posty dotyczące samobójstw czy samookaleczenia i je blokować. 

Instagram, z którego miesięcznie korzysta na całym świecie 1,1 mld użytkowników, postanowił dokładnie filtrować niebezpieczne treści umieszczane w tym medium społecznościowym. Technologia opracowana przez Facebook (koncern Marka Zuckerberga jest właścicielem Instagrama) ma być w stanie identyfikować obrazy lub nawet pojedyncze słowa odnoszące się do tematu samobójstw, lub samookaleczenia się.

Algorytm będzie traktował tego typu treści jako naruszające zasady serwisu i ograniczał ich zasięgi, a w ekstremalnych przypadkach - kiedy np. post będzie zachęcał do szkodliwych zachowań - automatycznie je usuwał.

Instagram będzie usuwał posty o samobójstwach

Szef Instagrama Adam Mosseri napisał w poście na blogu internetowym firmy, że to "ważny krok", chociaż przyznał, że spółka "chciała zrobić znacznie więcej".

Zobacz także

Rozwiązanie filtrujące materiały dotyczące wyrządzania sobie krzywdy jest już wykorzystywana przez Facebooka, który jest właścicielem serwisu Instagram. Poza Europą działa ono m.in. w USA. Tam jednak wpisy są nie tylko kasowane lub częściowo ukrywane przez sztuczną inteligencję (AI), ale także przesyłane do oceny ludzkich moderatorów, którzy w razie potrzeby przekazują je lokalnym służbom ratunkowym lub organizacjom pomocowym.

Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i krajach Unii Europejskiej tego typu działania są jednak niemożliwe ze względu na obowiązujące tu przepisy o ochronie danych osobowych. - Dlatego w UE możemy w tej chwili łączyć technologię z elementem oceny ludzkiej tylko jeśli post zostanie nam zgłoszony bezpośrednio przez członka społeczności, na przykład krewnego autora wpisu - powiedziała stacji BBC Tara Hopkins, dyrektorka ds. polityki społecznej Instagrama w Europie.

Zobacz także

Mosseri poinformował, że Instagram aktualnie prowadzi rozmowy z krajowymi władzami odnośnie tego, jak najlepiej wykorzystać nową technologię bez naruszania prywatności użytkowników. "Mamy nadzieję, że uda się znaleźć równowagę, co pozwoli nam skutecznie działać" - napisał na blogu firmowym szef Instagrama.

W ostatnich latach Facebook i Instagram były niejednokrotnie krytykowane za brak regulacji dotyczących treści związanych z samobójstwami i autoagresją. We wrześniu platformy internetowe - w tym właśnie Facebook i Instagram, a także Google, YouTube, Twitter i Pinterest - podpisały porozumienie z organizacją charytatywną Samaritans, udzielającą m.in. wsparcia osobom z ryzykiem popełnienia samobójstwa, odnośnie ustanowienia standardów odnośnie tego typu treści.

Zobacz także

- Potrzebujemy regulacji gwarantujących, że platformy technologiczne będą podejmowały natychmiastowe działania i usuwały szkodliwe treści - powiedziała BBC Lydia Grace, kierownik organizacji ds. szkodliwych treści online.

RadioZET.pl/PAP