Zamknij

Nowy program dla firm. Rząd chce „odbudować etos rzemiosła”

23.06.2021 18:22
Olga Semeniuk o wsparciu rzemielśników
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Rząd stawia na rzemiosło. Resort rozwoju wesprze przedsiębiorców i będzie zachęcać młodych, by wybrali fach w ręku, a nie pracę w korporacji.

Lockdown dał się we znaki wszystkim przedsiębiorcom, których rząd często nierówno traktuje pod względem udzielania pomocy. Prowadzący biznes zmagali się w czasie pandemii nie tylko ze spadkiem obrotów, ale i ze skutkami niezrozumiałych im decyzji urzędników w sprawie tarcz antykryzysowych.

Rząd obok tarcz antykryzysowych i finansowych chce równolegle wspierać rzemieślników. Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk przedstawiła założenia Polskiego Inkubatora Rzemiosła.   

Rząd stawia na rzemieślników. Jest nowy program wsparcia

- Polski Inkubator Rzemiosła to program wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, który uwzględnia także problemy postpandemiczne – zapewniła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, „rządowi zależy na odbudowie etosu rzemiosła”.

Program wsparcia organizacji rzemieślniczych, w szczególności cechów, powstał w resortowym wydziale rzemiosła. To realizacja obietnicy, którą Olga Semeniuk złożyła przedsiębiorcom.  

Obiecałam przedsiębiorcom, rzemieślnikom, że stworzę dla nich unikatowy program wspierania sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Kilka tygodni temu przyjęła go Rada Ministrów. Jest to strategia dla sektora MSP, uwzględniająca również nasze problemy postpandemiczne, związane z funkcjonowaniem, chociażby w przestrzeni transformacji cyfrowej tych przedsiębiorstw 

Olga Semeniuk

Wsparcie dotyczyć będzie około 300 tys. firm związanych z rzemiosłem. To wciąż niewielki odsetek przedsiębiorców, którzy odznaczają się fachem w ręku. Na rynku jest łącznie ponad 4 mln firm. Wiceminister chce promować ten rodzaj biznesu i jak mówiła – „odbudować jego etos”. - Chcemy zachęcić rodziców i młodocianych pracowników do tego, aby młodzi posiadali fach w ręku i tworzyli nowe zawody przyszłości – mówiła Semeniuk.

Jak podkreśliła, udało się nie tylko przygotować program, ale i zabezpieczyć środki finansowe. Ponadto w drugiej połowie lipca w ramach konkursu organizacje rzemieślnicze będą mogły obiegać się o dotacje do 20 tys. zł.

Wiceminister dodała, że środki te będą mogły trafić m.in. na doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny, organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych, specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła, doradztwo prawne oraz gospodarcze dla rzemieślników, szkolenia dla kadr zaangażowanych w realizację kształcenia dualnego w rzemiośle, czy szkolenia specjalistyczne dla członków cechów oraz pracowników administracyjnych z zakresu wsparcia działalności samorządu gospodarczego.

RadioZET.pl/PAP