Zamknij

Inflacja zjada oszczędności Polaków. FOR: oto skutki polityki PiS

08.09.2020 15:22
Inflacja. Jak wzrost cen wpływa na oszczędności Polaków? - analiza FOR
fot. Marek BAZAK/East News

Inflacja w Polsce jest na rekordowo wysokim poziomie, zaś stopy procentowe są bliskie zeru. Efekt? - Oszczędności Polaków przepadają – zaznacza Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Pandemia zmusiła rządzących do radykalnych działań. Nie wszystkich skutków gospodarczych udało się jednak przewidzieć politykom. Ceny poszły w górę, a Polacy powoli tracą oszczędności.

Rząd początkowo obawiał się deflacji, tymczasem roczna inflacja w pierwszej połowie 2020 roku jest najwyższa od 8 lat. - Za prowadzącą do inflacji politykę odpowiada Rada Polityki Pieniężnej, w całości wybrana przez polityków związanych z PiS – zaznacza FOR.

FOR: inflacja zjada oszczędności Polaków

Forum Obywatelskiego Rozwoju w najnowszym komunikacie pisze o skutkach polityki gospodarczej Prawa i Sprawiedliwości w dobie koronakryzysu. Te odbijają się na finansach Polaków, gdyż ceny regularnie idą w górę.

FOR zaznacza, że od początku roku Polska plasuje się wśród trzech krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka? Na przykład za rządowe 500 plus kupi znacznie mniej niż jeszcze cztery lata temu.

Zobacz także

Mało tego, coraz trudniej jest uchronić oszczędności zgromadzone na lokatach bankowych czy rachunkach oszczędnościowych przez siłą inflacji. Wszystko za sprawą kilkukrotnej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa referencyjna w konsekwencji spadła z poziomu 1,5 proc. do 0,1 proc. Lokaty bankowe, które jeszcze rok temu przynosiły zyski rzędu 2 lub 3 procent dziś przyniosą zaledwie promil zysku.

FOR tłumaczy, w jaki sposób niskie stopy procentowe wpływają na finanse Polaków.

Zobacz także

- Po pierwsze, ustalana przez RPP stopa referencyjna wyznacza korytarz wahań dla stóp krótkoterminowych na rynku międzybankowym (WIBOR i WIBID). Z kolei stopy z rynku międzybankowego stanowią podstawę dla wyznaczanego przez banki oprocentowania lokat i kredytów. Tym samym niższe stopy procentowe NBP przekładają się na niższe oprocentowanie lokowanych oszczędności – tłumaczy FOR.

Niskie stopy procentowe mają też wpływ na raty kredytowe. Eksperci wskazują, że zmniejsza się wówczas oprocentowanie pożyczek.

Wraz ze wzrostem dostępności kredytów zwiększają się wydatki finansowane kredytem, wskutek czego ogólny poziom cen rośnie. Dlatego też w reakcji na rosnącą inflację organy odpowiedzialne za politykę pieniężną zwykle podnoszą stopy procentowe. Czynią to po to, by zmniejszyć dostępność kredytów na rynku i tym samym zdławić inflację 

– czytamy w analizie FOR

FOR dodaje, że niskie oprocentowanie lokat nie pozwala na uchronienie oszczędności Polaków przed inflacją. Eksperci wskazują, że przeciętne oprocentowanie brutto lokat było w lipcu o 2,1 punkty proc. w skali roku niższe od inflacji. Mało tego, od odsetek należy zapłacić tzw. podatek Belki równy 19 proc. zysków.

- Faktyczna różnica między inflacją a oprocentowaniem jest jeszcze wyższa – podsumowuje FOR.

RadioZET.pl/FOR