Zamknij

Inflacja jeszcze wyższa, niż oczekiwano. Kolejny rekord pobity

01.10.2021 10:31
Inflacja szaleje
fot. Marek BAZAK/East News

Tuż przed opublikowaniem danych inflacyjnych przez Główny Urząd Statystyczny, ekonomiści prognozowali, że ceny we wrześniu skoczyły w skali roku o  rekordowe 5,7 proc. Urząd znów jednak zaskoczył.

Inflacja bije kolejne rekordy. Ekonomiści szacowali, że ceny we wrześniu w skali roku wzrosły o 5,7 procent. Tymczasem są już wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że jest jeszcze drożej.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,8 proc. – podał GUS.

Inflacja szaleje. Drożyzna zostanie z nami na dłużej

W sierpniu inflacja wyniosła rekordowe 5,5 proc. w skali roku. Już wówczas mówiliśmy o rekordowym wzroście cen w ciągu ostatnich dwóch dekad. Tymczasem GUS podał, że w stosunku do sierpnia we wrześniu ceny wzrosły o 0,6 proc. a w porównaniu z wrześniem minionego roku – o  5,8 proc.

Inflację napędzają ceny żywności, energii i paliw. To kategorie produktów, które jak podaje urząd, drożeją najszybciej. Zdaniem ekonomistów to nie koniec podwyżek. Być może dane za październik zaskoczą już 6 proc. inflacją.

RadioZET.pl