Zamknij

Inflacja wcale nie jest przejściowa? Glapiński: zmieniam retorykę

02.12.2021 08:47
Adam Glapiński o inflacji
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Inflacja sięgnęła poziomu 7,7 proc., co potwierdził Główny Urząd Statystyczny. – Zmieniam retorykę, wzrost cen nie jest przejściowy – przyznał prezes NBP Adam Glapiński.

Inflacja rośnie w zawrotnym tempie i sięgnęła rozmiarów największych od dwóch dekad. Narodowy Bank Polski na czele z Adamem Glapińskim deklaruje, że podejmie wszelkie kroki, by ceny zaczęły spadać.

- Zmieniam retorykę. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

Inflacja nie jest przejściowa. Adam Glapiński zmienia zdanie

Jeszcze we wrześniu 2021 roku NBP sugerował, że Rada Polityki Pieniężnej nie powinna podnosić stóp procentowy z uwagi na „szok podażowy”. Glapiński zapewniał wówczas, że inflacja jest bowiem procesem przejściowym.

Od września jednak ceny nie przestają rosnąć, a zgodnie z prognozami już w grudniu wskaźnik inflacji sięgnie 8 proc. Rząd zareagował tarczą antyinflacyjną, a NBP „zmienia retorykę”.

Ręczę państwu, że inflacja jest głównym przedmiotem naszego zainteresowania. Naszego, ale również rządu. Zrobimy wszystko, aby inflacja trwała jak najkrócej i żeby była jak najłagodniejsza. Według naszych aktualnych przewidywań, po I kwartale będzie ona maleć i nie będzie już taka dolegliwa, choć będzie, około 5-procentowa  

prezes NBP Adam Glapiński

- Zmieniam retorykę. Inflacja jest przejściowa, ale w okresie 2 lat, a i to też nie wiadomo, choć to teraz tak widzimy. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia. Myślę, że nikt nas do tego nie zmusi. Nikt nas nie zmusi, żebyśmy w zasadniczy sposób zwiększyli bezrobocie. Tego nie można Polsce zrobić. A z inflacją sobie damy radę – podsumował Adam Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej w środę 8 grudnia ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z prognozami, te ponownie wzrosną, umacniając jednocześnie naszą walutę.

RadioZET.pl/PAP