Zamknij

GUS o inflacji w sierpniu. Za co musimy zapłacić więcej?

02.09.2020 10:59
Inflacja w sierpniu 2020. Nowe dane GUS
fot. Shutterstock/Africa Studio (ilustracyjne)

Ceny towarów i usług w sierpniu są niższe niż miesiąc temu, ale wciąż płacimy więcej niż w ubiegłym roku. GUS podał nowe dane.

  • Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 2,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem
  • W skali miesiąca inflacja skurczyła się o 0,1 procent
  • Zdaniem analityków nowe dane świadczą o wyhamowaniu tempa wzrostu cen

GUS i nowe dane o inflacji. Co zdrożało, a za co płacimy mniej?

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na wolniejsze tempo inflacji. Choć w skali roku ceny poszły w górę, można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach w sklepach będziemy płacić mniej.

Zobacz także

 Resort rozwoju przypomina, że dane GUS są szacunkowe, zaś szczegółowe informacje urząd opublikuje 15 września. Zdaniem ministerstwa już szacunkowe dane świadczą o spowolnieniu tempa wzrostu cen. Co zdrożało, a za co płacimy mniej?

W sierpniu, kolejny miesiąc z rzędu, odnotowano spowolnienie spadku cen paliw do prywatnych środków transportu. Wobec poziomu z sierpnia 2019 roku były one niższe o 12,3 procent wobec spadków w lipcu o 16,1 procent. Natomiast w ujęciu miesięcznym ceny paliw były o 3,3 procent wyższe niż w lipcu 2020 roku 

– zauważa resort rozwoju

Ceny paliw po głębokim spadku na początku pandemii dziś idą w górę, zaś ceny żywności odnotowują spadki. Resort rozwoju dodaje,  że w skali roku w sierpniu odnotowano dalsze spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 3 procent wobec 3,9 procent w lipcu i 5,7 procent w czerwcu. W skali miesiąca ceny żywności i napojów były niższe o 1,1 proc.

Zobacz także

Za energię płacimy więcej niż w ubiegłym roku, ale w skali miesiąca ceny spadły. W skali roku ceny skoczyły o 4,5 proc., w skali miesiąca zaś spadły o 1,1 proc.

Ministerstwo prognozuje, że we wrześniu inflacja utrzyma się na poziomie 3 procent.

Spodziewamy się sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia oraz wzrostu cen w edukacji. Z kolei, w związku ze zmniejszeniem popytu wynikającym z zakończenia wakacji, nie powinny rosnąć już ceny paliw 

- napisali analitycy resortu

Analitycy z Santander Banku komentują z kolei, że inflacja nadal będzie się obniżać. Zgodnie z ich prognozą, ceny spadną do poziomu 2,5 proc. na koniec 2020 roku. W przyszłym roku inflacja ma wynieść około 2 procent.

RadioZET.pl/PAP