Zamknij

Ceny żywności i odzieży w dół. GUS podał dane o inflacji

15.09.2020 13:10
Inflacja w sierpniu 2020. GUS podał dane
fot. Shutterstock/eldar nurkovic (ilustracyjne)

Ceny w sklepach nadal są wysokie, choć jest lepiej niż miesiąc temu. Zdaniem analityków sierpniowe dane inflacyjne GUS są początkiem fali obniżek.

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane o dynamice cen towarów i usług w sierpniu 2020 roku. Inflacja wyniosła 2,9 proc. w skali roku, zaś w porównaniu z ubiegłym miesiącem ceny obniżyły się o 0,1 proc.

Analitycy są dobrej myśli. Ich zdaniem sierpień zapoczątkował trend spadkowy dla inflacji. Innymi słowy, będzie coraz taniej.

Inflacja w sierpniu. Tańsza żywność i odzież

Jak podał GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 roku wzrosły w skali roku o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc.

Zobacz także

Analitycy z Banku Pekao wskazują, że ceny towarów w skali roku wzrosły o 1,5 proc., a usług – o 6,6 proc. W ujęciu rocznym największy wpływ na dane GUS miał wzrost cen mieszkań i usług w restauracjach i hotelach. Wzrosty te sięgały od 3 do 6 proc. w skali roku.

Z kolei analitycy z mBanku wskazują, że „finalny odczyt sierpniowej inflacji nie zaskoczył”. Eksperci zwrócili uwagę na spadek cen żywności – jest ona o 1,2 proc. tańsza niż miesiąc temu. Mniej płacimy za warzywa, owoce i mięso. A to nie koniec obniżek.

Najbliższe miesiące mogą przynieść dalsze spadki cen żywności - nadpodaż żywca wieprzowego w Niemczech może powodować większą presję spadkową na ceny. Spadały też ceny odzieży i obuwia, co również przyczyniło się do lekkiego spowolnienia inflacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca 

analiza mBank

Początkowo zniżkujące paliwa dziś wracają do cen sprzed pandemii. Zapłacimy za nie o 3,3 proc. więcej niż w lipcu. W ujęciu rocznym ceny paliw nadal są jednak niskie.

Zobacz także

Ekonomiści zwracają uwagę na poziom inflacji bazowej. Zdaniem analityków z banku Pekao, sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3 proc. w skali roku. Z kolei eksperci z mBanku wskazują, że inflacja bazowa wyniesie 4 proc. w skali roku.

- Najważniejszą informacją z dzisiejszego odczytu jest spadek inflacji bazowej, która niemalże nieprzerwanie rosła od grudnia 2018 – dodali eksperci z mBanku.

Zobacz także

- Powoli wygasają efekty dodatkowych opłat nakładanych w związku ze zwiększonym reżimem sanitarnym - gaśnie więc wzrost cen w usługach. Do głosu zaczynają dochodzić też skutki spowolnienia gospodarczego i to ono powinno przekładać się na dalsze spadki cen - ścieżki inflacji w poszczególnych kategoriach pokazują już garbaty kształt – wskazują ekonomiści z mBanku. 

RadioZET.pl/PAP