Zamknij

Inflacja w Polsce wzrosła. GUS podał najnowsze dane

15.07.2020 11:04
Inflacja w Polsce 2020. GUS podał dane za czerwiec
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Wzrost inflacji w czerwcu był wyższy niż miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Drożejąca żywność i usługi trzymają się mocno podczas pandemii koronawirusa.

Inflacja w czerwcu 2020 roku wyniosła 3,3 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem to więcej o 0,6 proc.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w czerwcu ceny rok do roku wzrosły o 3,3 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,7 proc.

Inflacja w górę w czerwcu

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) komentował na Twitterze, że wyniki o wzroście cen towarów i usług były wyższe od prognoz.

Zobacz także

"Zaskoczenia objęły kilka działów inflacji bazowej – według komunikatu GUS najmocniej wzrosły ceny usług komunikacyjnych i transportowych. Znaczna część podwyżek najprawdopodobniej ma charakter trwały" - podkreślił ekspert.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług, obniżył się w lipcu o 0,6 pkt wobec ubiegłego miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów szacowany wzrost inflacji w czerwcu powinien być krótkookresowy.

Zobacz także

Analitycy zaznaczyli, że odsetek konsumentów spodziewających się szybszego niż dotychczas wzrostu cen w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zmniejszył się o blisko połowę - z 55 proc. w kwietniu br. do 26 proc. w czerwcu br.

Przybyło natomiast osób spodziewających się wolniejszego wzrostu cen. "Konsumenci deklarują ograniczenie swych wydatków na rzecz wzrostu oszczędności. Postawy takie nie będą sprzyjały utrwalaniu tendencji inflacyjnych" - ocenili eksperci.

RadioZET.pl/PAP