Zamknij

Wzrost cen paliw, żywności i napojów bezalkoholowych przyspiesza inflację

Olga Papiernik
02.07.2018 12:13
sklep
fot. Photo by Fancycrave on Unsplash

Przyspieszenie inflacji CPI w czerwcu wspierane było przez wzrost cen paliw (15,2 proc. rdr) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (2,7 proc. rdr) - uważają analitycy z Banku Millennium.

Według opublikowanego w poniedziałek tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI wzrosła w czerwcu do 1,9 proc. rdr z 1,7 proc. rdr przed miesiącem.

"W ujęciu miesięcznym dynamika cen konsumenta wyniosła natomiast 0,1 proc. mdm wobec wzrostu o 0,2 proc. mdm przed miesiącem. Struktura wskaźnika cen konsumenta wskazuje, że przyspieszenie inflacji napędzane jest głównie przez czynniki podażowe, jednak w czerwcu wzrosła także inflacja bazowa liczona jako indeks CPI po wyłączeniu cen żywności i energii, która według naszych szacunków wyniosła 0,6-0,7 proc. rdr" - napisali analitycy w komentarzu.

Dodano, że "w dalszym ciągu jest jednak znacznie niższa niż cel inflacyjny banku centralnego, co potwierdza nadal niską presję inflacyjną w Polsce". "W kolejnych miesiącach inflacja wciąż będzie się zwiększała, jednak tylko nieznacznie przekroczy poziom 2 proc. w miesiącach letnich. Natomiast pod koniec roku, ze względu na efekt bazy statystycznej ponownie się obniży" - czytamy.

Według analityków poniedziałkowe dane wspierają sygnalizowany przez Radę Polityki Pieniężnej scenariusz zakładający stabilizację stóp procentowych na obecnym poziomie przez dłuższy czas.

Inflacja przyspieszyła do 1,9% w czerwcu

Inflacja wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym w czerwcu br. (wobec 1,7% inflacji r/r w maju), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w czerwcu, podał też GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,7% r/r, ceny nośników energii - wzrosły o 1,8% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 15,2% r/r, podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,2%, nośników energii - nie zmieniły się, a paliw do prywatnych środków transportu - wzrosły o 1,1%, podał też Urząd.

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2% r/r. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) spodziewało się w czerwcu inflacji na poziomie 1,9% r/r.

Pełne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu zostaną opublikowane 13 lipca br. o godz. 10:00.

ISBnews/PAP/Łukasz Pawłowski/OP