Zamknij

Inflacja pobiła 20-letni rekord. Nadchodzi wszechobecna drożyzna?

31.08.2021 11:52
pieniądze w portfelu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Spadek wartości pieniądza jest co prawda znaczny, ale za to Polacy mogą za swoje wynagrodzenia kupić więcej cukru – przekonywał w lipcu 2021 premier Mateusz Morawiecki. Te słowa padły jeszcze przed ogłoszeniem przez GUS najnowszych danych o inflacji. Rok do roku wyniosła ona 5,4 procent, co jest najwyższym wynikiem od czerwca 2001 roku.

Inflacja to najgorszy, niewidzialny podatek, który niepostrzeżenie pożera zawartość portfeli – alarmują ekonomiści. Na niekorzystnym dla Polaków zjawisku korzysta rząd, dla którego spadek wartości pieniądza oznacza niższy deficyty budżetowy. Polacy płacąc więcej za wszystko odprowadzają także więcej podatku, co oznacza wyższe dochody państwa.

Pieniądze Polaków przez rok między sierpniem 2020 a sierpniem 2021 straciły na wartości 5,4 procent. O tyle mniej mają w praktyce osoby, które na przykład trzymają oszczędności na rachunku bankowym. Pobity został tym samym rekord dwóch ostatnich dekad, a wszystko wskazuje na to, że inflacja nie powiedziała jeszcze w Polsce swojego ostatniego słowa.

Inflacja wzrosła do 5,4 procent rok do roku. Coraz szybszy wzrost cen

Według szybkiego szacunku GUS ceny w Polce wzrosły rok do roku w sierpniu 2021 o 5,4 procent. To kolejna rekordowa wartość inflacji: tak wysokiego wskaźnika nie było od czerwca 2001 roku.

Co podrożało? Według GUS niemal wszystko. Głównym winowajcą wysokiej inflacji mają być paliwa, za które trzeba zapłacić 28 procent więcej, niż rok wcześniej, i 1,8 procent więcej, niż w lipcu 2021 roku. Podrożały także nośniki energii, a więc między innymi gaz. W ciągu roku ceny wzrosły o 6,1 procent.

Podwyżki nie ominęły także żywności, za którą trzeba płacić średnio o 3,9 procent więcej, niż w 2020 roku. Wyliczona wysokość inflacji jest wyższa od spodziewanej, co może oznaczać, że wzrost cen może przyspieszyć jeszcze bardziej i pobić rekord całego XXI wieku.

Ekonomiści wskazują, że na wysokość inflacji wpływają nie tylko decyzje Rady Polityki Pieniężnej oraz masowy dodruk pieniądza przez NBP. Wzrost cen wynika także z droższej o 60 procent ropy naftowej, drastycznej podwyżki praw do emisji dwutlenku węgla (co przekłada się na cenę energii elektrycznej dla odbiorców), a także nowych podatków: handlowego oraz opłaty cukrowej.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/GUS