Zamknij

Inflacja jeszcze nas zaskoczy. Są oficjalne prognozy NBP

08.11.2021 14:56
Inflacja jeszcze nas zaskoczy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Narodowy Bank Polski opublikował „Raport o inflacji”, w którym przedstawiono prognozy Rady Polityki Pieniężnej dotyczące dalszego wzrostu cen. Jak się okazuje, podwyżki są nieuniknione.

Inflacja w październiku 2021 roku sięgnęła rekordowego poziomu 6,8 proc. Narodowy Bank Polski w najnowszych prognozach oszacował, o ile wzrosną ceny towarów i usług w całym 2021 roku.

Listopadowa projekcja wskazuje na roczną inflację rzędu 4,9 proc. Dla porównania w 2020 roku inflacja wyniosła 3,4 proc. i już wtedy była najwyższa od 2012 roku. W bieżącym roku padnie kolejny rekord.

Inflacja jeszcze nas zaskoczy. Prognozy NBP

Z raportu NBP wynika, że według centralnej ścieżki projekcji:

  • inflacja w tym roku wyniesie 4,9 proc.
  • w 2022 sięgnie 5,8 proc.,
  • w 2023 roku obniży się do 3,6 proc.

Jeszcze w lipcu 2021 roku analitycy NBP prognozowali, że inflacja w przyszłym roku wzrośnie, ale „tylko” do poziomu 3,3 proc.

Prognozy infllacyjne
fot. NBP

Z prognozy wynika, że początek przyszłego roku przywita nas kolejnymi podwyżkami. Na wzrost cen, jak mówił w rozmowie z Radiem ZET lider Porozumienia Jarosław Gowin, wpłynąć może także wejście w życie Polskiego Ładu. Polityk zaznaczył, że  „wysokie podatki oznaczają wzrost cen”.

W opracowaniu wskazano, że w roku 2023, inflacja znowu zacznie rosnąć.

Pomimo założonej kontynuacji obniżek notowań na światowych rynkach surowców energetycznych i żywnościowych w pierwszej połowie 2023 roku tendencja spadkowa inflacji CPI ulegnie wyhamowaniu, a pod koniec horyzontu projekcji oczekiwany jest jej ponowny wzrost 

NBP

NBP wskazuje, że projekcja może ulec zmianie w zależności m.in. od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej. W razie kolejnych lockdownów wartość pieniądza znów spadnie, a ponowne odbicie może być silniejsze niż dotąd, co odbije się na finansach gospodarstw domowych.

RadioZET.pl/PAP/NBP