Zamknij

Inflacja dopiero się rozkręca. Patkowski zdradził, o ile wzrosną ceny

02.11.2021 18:46
Piotr Patkowski o rosnącej inflacji
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Inflacja z poziomu 5,9 proc. we wrześniu 2021 roku skoczyła do 6,8 proc. rok do roku w październiku. Czy będzie jeszcze drożej? Wiceminister finansów Piotr Patkowski nie ma dobrych wieści.

Inflacja dopiero się rozkręca – wynika z prognozy wiceministra finansów Piotra Patkowskiego. Główny Urząd Statystyczny podał, że zgodnie z szybkim szacunkiem wzrost cen w skali roku wyniósł w październiku 2021 roku rekordowe 6,8 proc.

Wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że jeszcze w tym roku inflacja sięgnie 8 proc.

Inflacja sięgnie 8 procent? Prognoza resortu finansów

- Inflacja może sięgnąć 7-8 proc. i to może nastąpić już w tym roku – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w Radiu Plus. Z prognoz Ministerstwa Finansów wynika też, że nieprędko ceny zaczną spadać.

Wydaje się, że inflacja nie osiągnie poziomu 10 procent, ale 7-8 procent jest realne. Bardzo możliwe, że taki poziom osiągniemy jeszcze w tym roku. Na podwyższone odczyty inflacji trzeba się szykować także w pierwszym i drugim kwartale 2022 roku 

Piotr Patkowski

Jak dodał Patkowski, dopiero trzeci kwartał przyszłego roku może przynieść spadki cen. Tymczasem głównym motorem wzrostu cen pozostają koszty energii. Wyższe opłaty za prąd, gaz i paliwa ciągną za sobą kolejne wzrosty cen. Z badań wynika, że 70 proc. przedsiębiorców obciążonych dodatkowymi kosztami deklaruje zwiększyć ceny za oferowane przez nich dobra i usługi.

Rada Polityki Pieniężnej, która 3 listopada 2021 roku podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych, jest pod ścianą. Wobec pędzącej w tak szybkim tempie inflacji oczekuje się bowiem dalszej podwyżki stóp procentowych.

RadioZET.pl/PAP