Zamknij

Inflacja wystrzeliła. Są oficjalne dane GUS za październik

29.10.2021 10:32
Inflacja. Oficjalne dane za październik
fot. DarSzach/Shutterstock (ilustracyjne)

Główny Urząd Statystyczny podał szacunkowe dane inflacyjne za październik 2021 roku. Ekonomiści z niedowierzaniem komentują statystyki o rosnących cenach i prognozują nawet dwucyfrowe wzrosty.

Inflacja wystrzeliła. Z poziomu 5,9 proc. we wrześniu skoczyła do 6,8 proc. rok do roku – wynika z szybkiego szacunku GUS. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny skoczyły o 1 proc.

Ekonomiści z niedowierzaniem komentują dzisiejsze dane, oczekując od Rady Polityki Pieniężnej pilnej podwyżki stóp procentowych.

Inflacja zbliża się do 7 procent

Jeszcze przed publikacją danych GUS pisaliśmy o prognozach ekonomistów dotyczących październikowego wzrostu cen.  Jak mówił PAP analityk Banku Pekao Adam Antoniak „październik przyniósł dalszy wyraźny wzrost inflacji w okolice 6,5-6,6 proc., licząc rok do roku”.

Inflacji rzędu 6,8 proc. nikt się jednak nie spodziewał. GUS nie ma wątpliwości, że głównym motorem wzrostu cen są koszty energii. Wyższe opłaty za prąd, gaz i paliwa ciągną za sobą kolejne wzrosty cen. Z badań wynika, że 70 proc. przedsiębiorców obciążonych dodatkowymi kosztami deklaruje zwiększyć ceny za oferowane przez nich dobra i usługi.

Jak przekazał urząd, nawet w skali miesiąca zdrożała żywność (+0,5 proc.), energia i paliwa (+3 proc.). Jak zatrzymać wzrosty cen? Zdaniem Antoniaka  Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru: podczas listopadowego posiedzenia będzie musiała podnieść stopy procentowe. Tego samego zdania jest Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.

„Konieczne kolejne wyraźne zwiększenie stóp procentowych. Rozum czy polityka? Niestety prezes Glapiński jest niewiarygodny i nieprzewidywalny” – czytamy w komentarzu opublikowanym na Twitterze.

RadioZET.pl