Zamknij

Inflacja 6,5 proc. jeszcze w tym roku. Ceny znowu drastycznie w górę

18.10.2021 12:41
Inflacja 6,5 proc. jeszcze w tym roku. Ceny znowu drastycznie w górę
fot. Jakub Kaminski/East News

Ceny rosną, za produkty w sklepach trzeba zapłacić coraz więcej, a perspektywy rynkowe nie nastrajają optymistycznie. Z szacunków Goldman Sachs wynika, że inflacja na koniec roku ponownie wzrośnie i osiągnie poziom 6,5 proc.

Inflacja to proces zmian cen w całej gospodarce. GUS informuje, że w interpretacji ekonomicznej inflacja rozpatrywana z perspektywy gospodarstwa domowego to obniżenie siły nabywczej pieniądza. Na rynku detalicznym oznacza to, że przy niezmienionym dochodzie konsument jest w stanie kupić mniej towarów lub usług.

W połowie października pisaliśmy, że szybki szacunek inflacyjny Głównego Urzędu Statystycznego wskazywał na wzrost cen rzędu 5,8 proc. we wrześniu 2021 roku. Są już oficjalne dane, z których wynika, że jest jeszcze drożej.

Inflacja na poziomie 6,5 proc. w 2021 roku

Analitycy Goldman Sachs podnieśli prognozę tegorocznej inflacji do pułapu 6,5 proc. Wydarzyło się tak po publikacji danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz widocznym wzroście cen energii, gazu, surowców i żywności.

W związku z publikacją najnowszych danych GUS, obserwacją trwającej presji na wzrost inflacji żywności i energii, a także po uwzględnieniu ostatnich zmian cen surowców, analitycy Goldman Sachs zdecydowali się zrewidować swoją prognozę inflacji dla Polski. Obecnie ekonomiści GS spodziewają się, że inflacja w Polsce osiągnie 6,5 proc. na koniec roku

Fragment komunikatu banku Goldman Sachs

Bankowi eksperci prognozują, że wysoka inflacja utrzyma się również w przyszłym roku.

„Podwyżki cen mediów na początku przyszłego roku, jak również utrzymujące się na wysokim poziomie ceny trwałych dóbr konsumpcyjnych, sugerują, zdaniem GS, że spadek inflacji w przyszłym roku będzie jedynie stopniowy, a inflacja powyżej celu prawdopodobnie utrzyma się przez dłuższy czas. W związku z tym eksperci GS prognozują, że w przyszłym roku inflacja wyniesie średnio 4,1 proc.” –stwierdzono w komunikacie Goldman Sachs.

Zdaniem analityków jeszcze w 2021 roku nastąpi kolejna podwyżka stóp procentowych. Na bieżąco sprawdzamy ceny produktów i usług. Już na początku października pisaliśmy, że gaz zdrożał o 100 procent w ciągu miesiąca. I 1600 procent w ciągu roku.

RadioZET.pl/PAP/Marek Siudaj/Goldman Sachs