Zamknij

Indie piątą gospodarką świata. Wyprzedziły Francję i Wielką Brytanię

19.02.2020 08:19
Indie. Indyjska gospodarka piątą na świecie. Raport
fot. Shutterstock/Towering Goals (ilustracyjne)

Indie są jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Ta dziś warta jest 2,94 bln dolarów, zaś do 2025 roku – zgodnie z zamiarem premiera – indyjska gospodarka ma urosnąć do wartości 5 bln dolarów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

To wyniki raportu organizacji World Population Review. Indie pod względem wzrostu PKB prześcignęły w 2019 roku Francję i Wielką Brytanię.

To jednak nie wszystko. Budżet przedstawiony przez indyjską minister finansów Nirmalę Sitharamana zakłada wzrost wartości gospodarki do 5 bilionów dolarów w ciągu 5 lat. To efekt liberalizacji gospodarki i prywatyzacji rynku w Indiach. Obietnicę takiego wzrostu potwierdził też premier Indii Narendra Modi i indyjscy ministrowie.

Dane przedstawione w raporcie World Population Review pokrywają się z październikowym rankingiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który również dawał Indiom awans na piątą pozycję w rankingu.

Zobacz także

Indie z PKB na poziomie 2,94 bln USD nieznacznie wyprzedziły Wielką Brytanię i Francję. Jak czytamy w raporcie,  nominalne PKB szóstej z kolei Wielkiej Brytanii wynosi 2,83 bln USD, a plasującej się na miejscu siódmym Francji - 2,71 bln USD.

PKB Indii
fot. Google Public Data/Bank Światowy

W czołówce niezmiennie od lat 70. pozostają Stany Zjednoczone. Amerykańska gospodarka warta jest 21 bilionów dolarów. Na drugim miejscu są Chiny z wynikiem 14 bilonów dolarów. Na kolejnych miejscach jest Japonia i Niemcy z gospodarką wartą odpowiednio 5 i 4 bln dolarów.

Zobacz także

Indie mają ambitny plan wzmocnienia gospodarki, czego konsekwencją ma być dojście do 5 bln dolarów jej wartości w ciągu 5 lat. Zdaniem Kaushika Basu, który przez cztery lata pełnił funkcję naczelnego ekonomisty Banku Światowego, cel indyjskiego premiera zostanie osiągnięty, ale dopiero w 2033 roku. Basu uważa, że aby spełniła się obietnica Modiego, indyjskie PKB powinno rosnąć w tempie 10,45 proc. rocznie.

Indie chcą przyciągnąć do kraju inwestorów  i postawić na krajową produkcję (Make in India). W raporcie czytamy, że Indie wybiły się dzięki zyskom z prywatyzacji. Liberalizacja rynku w latach 90. sprawiła, że sektor usług w Indiach rozwija się najszybciej na świecie, stanowiąc 60 procent gospodarki i 28 procent zatrudnienia.

RadioZET.pl/PAP/International Business Time