Zamknij

Indie straciły lądownik księżycowy. Emocjonalna reakcja szefa agencji kosmicznej

07.09.2019 12:09
Indie straciły lądownik księżycowy Chandrayaan 2. Emocjonalna reakcja szefa agencji kosmicznej
fot. Doordarshan National/YouTube (screen)

Indyjska agencja kosmiczna (ISRO) utraciła kontakt z lądownikiem Vikram, na krótko przed jego planowanym lądowaniem na Księżycu. Stratę misji wartej ponad 140 mln dolarów bardzo przeżył szef ISRO, który w ramionach premiera Indii Narendra Modi przepraszał za nieudane lądowanie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

- Jeszcze w odległości 2,1 kilometra od powierzchni Księżyca wszystko było w porządku - dodał Kailasavadivoo Sivan, szef Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO).

Indie chcą się stać czwartym państwem - po USA, Rosji i Chinach - które wykona miękkie lądowania na Księżycu.

Zobacz także

To druga bezzałogowa indyjska misja na Księżyc. W 2008 roku sonda Chandrayaan 1 okrążyła Księżyc, jednak nie wylądowała wówczas na jego powierzchni.

Lądowanie lądownika Vikram na powierzchni naturalnego satelity Ziemi to najtrudniejsza faza obecnej misji sondy Chandrayaan 2, którą wystrzelono w lipcu tego roku z bazy kosmicznej na wyspie Sriharikota w stanie Andhra Pradeś.

Głównym celem tej misji jest zbadanie złóż wody na południowym biegunie Księżyca oraz stworzenie mapy jej występowania. Chandrayaan 2 jest tzw. orbiterem, który przenosi lądownik Vikram oraz łazik Pragyan.

- Byłoby to pierwsze lądowanie na południowym biegunie Księżyca, obszarze całkowicie niezbadanym - powiedział szef indyjskiej agencji kosmicznej.

Astronauta misji Apollo 15: W przetrwaniu pomogła mi codzienna rutyna

Biegun otrzymuje niewiele światła, a duża część stale pozostaje w cieniu. Panują tam surowe warunki – temperatury sięgają minus 200 stopni Celsjusza, dlatego naukowcy liczą na odkrycie większych skupisk wody.

Płacz w ramionach premiera

Misja na Księżyc ma wzmocnić pozycję indyjskich naukowców oraz rolę kraju na arenie międzynarodowej. Stąd nieudane lądowanie na Srebrnym Globie mocno przeżyła zarówno załoga ISRO, jak i zwykli mieszkańcy Indii.

Miejscowe media pokazały zdjęcia, na których szef narodowej agencji kosmicznej był obejmowany przez premiera Indii Narendra Modiego, który osobiście obserwował przebieg księżycowej misji.

Kailasavadivoo Sivan ze łzami w oczach wpadł w objęcia indyjskiego szefa rządu, przepraszając w ten sposób za nieudane lądowanie.

- Jesteście tymi, którzy żyją dla kraju. Jesteście tymi, którzy poświęcają swoje sny i spędzają bezsenne noce, aby utrzymać głowę Indii wysoko w górze ”- powiedział premier Modi podczas spotkania z naukowcami ISRO w siedzibie agencji kosmicznej w Bengaluru.

Według szacunków koszt misji Chandrayaan 2 wynosił około 141 mln dolarów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/NDTV