Zamknij

Górnicy nie chcą rosyjskiego węgla. Zablokowali tory

31.01.2020 11:39
Import rosyjskiego węgla. Związkowcy zablokowali tory do Elektrowni Łaziska
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Górnicy z Sierpnia 80 rozpoczęli protest przeciwko sprowadzaniu do Polski rosyjskiego węgla. Zablokowali tory prowadzące do Elektrowni Łaziska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Związkowcy protestują w ten sposób przeciwko importowi zagranicznego węgla do Polski. Jak wskazują, sprowadzanie do Polski rosyjskiego surowca skutkuje m.in. zapełnieniem przykopalnianych zwałowisk rodzimego węgla, a także brakiem pieniędzy z jego sprzedaży, przez co nie ma pieniędzy na podwyżki dla górników.

Związkowcy blokują tory, którymi – jak twierdzą – wjeżdża do elektrowni węgiel z Rosji. Informację o blokadzie torów potwierdziła PAP rzeczniczka mikołowskiej policji sierż. szt. Ewa Sikora. - Na miejscu są policjanci, którzy zabezpieczają to zgromadzenie i będą reagować w przypadku niebezpiecznych sytuacji  – powiedziała.

Zobacz także

Organizacje oddziałowe Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” we wcześniejszym oświadczeniu zapowiedziały blokadę torów. Powód? Import rosyjskiego węgla.

Na zwałach kopalni zalega tak dużo węgla, że wkrótce wydobycie na tychże kopalniach trzeba będzie zatrzymać, a górników odesłać na przymusowe postojowe. Sytuacja budzi słuszne niepokoje wśród załóg górniczych, które gotowe są blokować przejścia graniczne, aby chronić swoje miejsca pracy i nie dopuścić do masowego importu obcego węgla, głównie z Rosji 

– czytamy w oświadczeniu

Związek wezwał tym samym rząd do ujawnienia wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa, które importują węgiel oraz pociągnięcia do odpowiedzialności prezesów tych podmiotów. Górnicy domagają się także skutecznych działań, które powstrzymają nadmierny import węgla.

Zobacz także

Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać 

- zapowiedział przed Elektrownią Łaziska jeden z protestujących Rafał Jedwabny

Jak dodał, kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych ma pełne zwały, a znajdująca się za płotem elektrownia sprowadza węgiel wagonami, choć taśma pomiędzy kopalnią a elektrownią może go dostarczyć bez dodatkowych kosztów.

Rzecznik związku, Patryk Kosela, informował, że „miliony ton zagranicznego węgla zalewają Polskę”.

- Zwały na kopalniach są pełne, a rząd zamiast wziąć się poważnie do roboty, składa kolejne obietnice i deklaracje, które są pustosłowiem - dodał Patryk Kosela.

Zobacz także

- Elektrownia Łaziska należy do grupy Tauron. Spółka ma swoje też kopalnie, ale mimo to importuje obcy węgiel. To jakaś kpina – dodał.

Spółka odniosła się do tych zarzutów i jasno zaznacza, że w elektrowni Łaziska nie korzysta z węgla pochodzącego z Rosji. 

- W Łaziskach, podobnie jak w całym segmencie wytwarzania Grupy TAURON, węgiel kupowany jest wyłącznie na rynku krajowym, u największych podmiotów zajmujących się produkcją i obrotem paliwami – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik prasowy TAURON Wytwarzanie.  

RadioZET.pl/PAP