Zamknij

Imigranci ze Wschodu chcą pracować w Polsce i ściągnąć tu bliskich

09.06.2021 07:18
Imigranci ze Wschodu chcą pracować w Polsce i ściągnąć bliskich
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Imigranci dobrze oceniają pracę w Polsce. Aż 90 proc. z napływowych pracowników jest zadowolona z warunków zatrudnienia i zachęciłaby swoją rodzinę oraz znajomych do podjęcia obowiązków służbowych w naszym kraju.

L ockdown został wprowadzony przez rząd na dwa tygodnie, ale pozostał z nami kilkanaście miesięcy. W tym czasie gospodarka zanotowała znaczne spadki, a przedsiębiorcy z zamrożonych branż stanęli na skraju bankructwa. W wielu przypadkach rządowa pomoc z tarczy antykryzysowej okazała się niewystarczająca.

Największą szansą na powrót do normalności jest ponowne otwarcie gospodarki. W maju 2021 roku rząd przywrócił możliwość funkcjonowania zamrożonych wcześniej sektorów. Większość wróciła już do poprzedniego rytmu, zachowując reżim sanitarny i dbając o dystans społeczny. Z ponownej zgody na działanie firm cieszą się nie tylko ich właściciele. Pracownicy ze Wschodu widzą dla siebie dużą szansę na polskim rynku pracy.

Imigranci zadowoleni z odmrożenia gospodarki w Polsce

Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że odmrażanie gospodarki zwiększa zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu, dla których Polska nadal jest atrakcyjnym kierunkiem migracji zarobkowych. Aż 90 proc. osób, które przyjechały do nas w celach zarobkowych, nie żałuje tej decyzji. W tekście pojawiło się nawiązanie do badania agencji zatrudnienia EWL Group,które mówi, że większość imigrantów poleciłoby pracę w Polsce swoim bliskim i znajomym.

Pracownicy ze Wschodu przyjeżdżali do Polski, kiedy pojawiało się zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych, i wyjeżdżali, kiedy praca się kończyła

Andrzej Korkus, prezes EWL Group

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu do spraw Cudzoziemców pokazują, że rośnie w Polsce zapotrzebowanie na pracowników, również tych ze Wschodu. Jest ono widocznie wyższe z miesiąca na miesiąc. Przedstawione w dzienniku prognozy EWL Group wykazują, że jeśli nie dojdzie do kolejnej fali lockdownu to w trzecim i czwartym kwartale 2021 roku popyt na pracowników będzie rekordowo wysoki.

W „Rzeczpospolitej”wypowiada się także Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy w Konfederacji Lewiatan. Podkreśla ona, że w efekcie zmian demograficznych braki kadrowe będą coraz bardziej widoczne. "To argument, by przyciągać pracowników, zwłaszcza fachowców i specjalistów ze Wschodu, i zadbać o ich asymilację" – zaznacza ekonomistka z Lewiatana.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita