Zamknij

Płace w gospodarce rosną? Wiemy, ilu Polaków otrzymało ostatnio podwyżkę

29.11.2021 11:47
ile osób dostało podwyżkę
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Rządzący pytani o inflację niejednokrotnie tłumaczą, że jej skutki mogą być łagodne, gdyż pensje również rosną. Faktycznie, średnia płaca poszła w górę, ale jak się okazuje, nie  jest to miara bogactwa Polaków.

Inflacja sięgnęła maksymalnych rozmiarów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mamy do czynienia ze wzrostem cen rzędu 6,8 proc. rok do roku.

Zdaniem nowego wicepremiera oraz ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, który był gościem Radia ZET, koszty inflacji rekompensowane są przez wyższe pensje w gospodarce. O ile faktycznie średnie wynagrodzenie rośnie, o tyle nie jest to miara bogactwa Polaków. Z danych GUS wynika, że „statystyczny Polak” zarabia niemal 6 tys. złotych brutto. Komu (poza Prezydentem i parlamentarzystami) udało się jednak dostać podwyżkę?

Płace rosną? Wiemy, ilu Polaków dostało w ostatnim czasie podwyżkę

Politycy mają skłonność, by łączyć temat inflacji ze wzrostem płac. Byłoby to uzasadnione, gdyby nasze pensje faktycznie regularnie były waloryzowane o wskaźnik inflacji. Tymczasem, jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, jedynie 14 proc. badanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy otrzymało podwyżkę wynagrodzenia.

Jednocześnie aż 95 proc. respondentów zauważyło wzrosty cen, z czego 69 proc. jest zdania, że inflacja nadal będzie dynamicznie rosnąć.

W sondażu zapytano także o to, w jaki sposób  Polacy radzą sobie z drożyzną. Choć niemal co trzeci respondent próbuje na różne sposoby podnieść swoje przychody poprzez szukanie dodatkowej pracy (19 proc.), lepiej płatnej pracy (8 proc.) czy pójście do pracodawcy po podwyżkę (5 proc.), to tylko 14 proc. ankietowanych deklaruje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy otrzymało podwyżkę wynagrodzenia – wynika z badania.

Z badania wynika także, że podwyżkę dostało niemal dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet. W większości były to osoby z grupy wiekowej 35-44 lata oraz osoby do 24. roku życia. Poza wywieraniem presji na podwyżki Polacy walczą z inflacją na własną rękę i ograniczają wydatki. Co trzeci ankietowany zrezygnował z wyjazdów, wyjścia do kina czy restauracji. Ankietowani deklarują także cięcie wydatków na słodycze, alkohol czy odzież.

Polacy nie są w stanie zadeklarować jednak cięcia wydatków w przypadku tych kategorii dóbr, które drożeją najszybciej. Mowa o paliwie, za które płacimy o jedną trzecią więcej niż rok temu. Nie sposób także ograniczać wydatki w przypadku podstawowej żywności, której ceny także poszybowały.

RadioZET.pl/PAP