Zamknij

Studenci wydają średnio 2100 złotych. Ile chcą zarabiać w przyszłości?

19.09.2019 12:06
Ile zarabiają studenci? Wydają średnio 2100 złotych. Ile chcą zarabiać w przyszłości?
fot. sirtravelalot/Shutterstock (ilustracyjne)

Przeciętne miesięczne wydatki studenta uczącego się w dużym akademickim mieście przekroczą kwotę 2100 złotych. Ponadto połowa młodych Polaków deklaruje zarobki nie większe niż 2000 złotych, a w ciągu 10 lat chciałaby zarabiać ponad 10 tys. zł – wynika z raportu Związku Banków Polskich (ZBP).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak wynika z raportu ZBP, przeciętne miesięczne wydatki studenta uczącego się w dużym akademickim mieście mogą przekraczać już kwotę 2100 zł.

Na co wydają pieniądze studenci?

Porównując tę sumę do zeszłorocznych wyliczeń przedstawionych w raporcie, jest ona wyższa o około 250 zł. Zestawiając to z kwotą wyliczoną w pierwszej edycji raportu „Portfel Studenta” opublikowanego w 2016 r., średnie miesięczne wydatki polskiego studenta wzrosły o ponad 500 zł.

Zobacz także

Niezmiennie, jak co roku największą część wydatków pochłaniają koszty zakwaterowania oraz czesnego – średnia opłata z tych dwóch pozycji mieści się w granicach 900 zł.

Ponadto, odnotowano wyższe koszty związane z wyżywieniem. Na większe wydatki muszą być przygotowani studenci studiów niestacjonarnych, których miesięczne obciążenie z tego tytułu przekracza 500 zł.

Przeciętne wydatki studenta w Krakowie
fot. ZBP

Zobacz także

Badania Centrum AMRON i Warszawskiego Instytutu Bankowości wskazują, że najwięcej, bo 40 proc. ankietowanych studentów, mieszka w domu rodzinnym i nie płaci za wynajem. Nieco mniej (38 proc.) deklaruje, że jest najemcą prywatnej nieruchomości, a 15 proc. posiada własną nieruchomość. Najmniej, bo 7 proc. osób mieszka w akademiku.

Pierwsze konto bankowe posiada już wielu maturzystów udających się na studia. Blisko bowiem połowa ankietowanych bankowców (46 proc.) wskazuje, że młodzi Polacy zakładają pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności.

Kiedy młodzi ludzie zakładają konta w banku?
fot. ZBP

Oprócz konta bankowego polscy studenci chętnie korzystają z bankowości elektronicznej.

Jak wynika z danych Warszawskiego Instytutu Bankowości przytoczonych w raporcie, trzech na czterech studentów w Polsce co najmniej raz w tygodniu korzysta z usług bankowych za pomocą aplikacji mobilnej.

Czy studenci korzystają z bankowości mobilnej?
fot. ZBP

Zobacz także

Równie chętnie korzystają ze sklepów online. Potwierdzają to też wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar TNS, na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej i Związku Banków Polskich, według których aż 69 proc. osób w wieku 19-25 lat robi zakupy za pośrednictwem internetu.

Ile zarabiają polscy studenci? 

Autorzy raportu ZBP przywołują także analizy Polskiej Rady Biznesu, według których blisko 30 proc. osób w wieku 18-30 lat deklaruje zarobki na poziomie 1001-2000 zł netto. W perspektywie roku około 46 proc. chciałoby zarabiać między 2000 a 4000 zł netto, ale największe zróżnicowanie występuje w perspektywie 10 lat.

Najliczniejsza grupa badanych (około 28 procent) deklaruje chęć zarobku za dekadę na poziomie powyżej 10 000 zł. Drugą co do wielkości grupą (nieco ponad 16 proc.) są studenci chcący zarabiać między 5000 a 6000 zł netto.

Jedna czwarta (blisko 25 proc.) studentów deklaruje brak oszczędności. Według danych Spot Data i Providenta zawartych w raporcie połowa ankietowanych w wieku 15-24 lata (50 proc.) deklaruje, że zgromadzone przez nich oszczędności nie przekraczają 2000 zł.

Jak studenci oszczędzają pieniądze?
fot. ZBP

Zobacz także

Studenci zaciągają kredyty

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, młodzi Polacy nie unikają również zaciągania zobowiązań finansowych.

Według danych przedstawionych w raporcie co piąta osoba (21 proc.) w wieku od 18 do 24 lat posiada kredyt. W sumie ta grupa liczy 615 073 młodych kredytobiorców – łącznie posiadają ponad 1,11 mln kredytów.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem zobowiązania młodych Polaków są kredyty konsumpcyjne (ponad 65,5 proc. ogółu kredytów) – na które składają się kredyty gotówkowe (40,7 proc.) i kredyty ratalne (24,8 proc.), zaciągane np. na zakup smartfona.

Całkowita kwota zaciągniętych kredytów, które są spłacane, to ponad 10,5 mld zł, z czego kwota pozostająca do spłaty to 8,61 mld zł.

Raport pokazał również niewystarczający poziom wiedzy studentów z zakresu szeroko rozumianych finansów.

Jak wynika z Raportu  ponad połowa ankietowanych (57 proc.) w wieku 18-34 lat ocenia swoją wiedzę o finansach jako „raczej małą” lub „bardzo małą”. Pozytywnie, jako „raczej dużą” lub „bardzo dużą” wiedzę ocenia zaledwie 5 proc. badanych w tej grupie wiekowej.

Młodzi Polacy najsłabiej oceniają swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa (64 proc.). W dalszej kolejności krytycznie spoglądają na poziom wiedzy o kredytach i pożyczkach (52 proc.).

Bardzo niepokojącym sygnałem jest, że aż 55 proc. ankietowanych w wieku 18-34 lata zdarza się podpisać umowę finansową, nawet jeśli pomimo dokładnego przeczytania nie wszystkie zapisy rozumieją.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe