Zamknij

Ile zarabiają polscy youtuberzy? Miliony za kręcenie filmików

21.06.2021 10:27
pieniądze na klawiaturze komputera
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News

Kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie z samych reklam, do tego drugie tyle z umów sponsorskich i dodatki w postaci sprzedaży gadżetów, a do tego część fanów wspiera pieniędzmi „za nic”. Zawód youtubera pozwala zarobić w Polsce naprawdę duże pieniądze.

Zarobki w Polsce mocno odstają od poziomu Europy Zachodniej, przez co standard życia jest w naszym kraju zauważalnie niższy. Wysokie wynagrodzenia kojarzone są przede wszystkim z branżą IT, popularni twórcy mogą zarobić jednak znaczne więcej kręcąc materiały wideo na YouTube.

LifeTube, sieć partnerska skupiająca youtuberów, zdradziła Business Insider Polska jakie zarobki osiągają zrzeszenie w niej youtuberzy. Najlepsi limit nowej kwoty wolnej od podatku, czyli 30 000 zł, zużywają w ciągu niecałego miesiąca.

Zarobki polskich youtuberów. O czym opłaca się robić filmy?

Youtuberzy zarabiają na kilka różnych sposobów. Pierwszym, najbardziej oczywistym, są reklamy umieszczane w ich treściach przez serwis YouTube. Twórcy otrzymują także pieniądze, jeśli ich film obejrzy osoba z wykupionym abonamentem YouTube Premium.

Do tego dochodzi wbudowana w serwis możliwość wspierania twórców datkami: regularnymi, wpłacanymi co miesiąc, oraz jednorazowymi, przekazywanymi pod wpływem impulsu w trakcie premier czy transmisji na żywo.

youtube_zarobki_02

Drugim ważnym filarem przychodów jest współpraca z markami, czyli lokowanie produktów w tworzonych treściach. Czasem jest to prosta wzmianka o danej marce, czasem pokazanie produktu w tle w filmie, ale zdarzają się także całe materiały poświęcone promowaniu produktu.

Popularni youtuberzy, oglądani przez setki tysięcy widzów, mogą liczyć także na zostanie ambasadorem marki. Gwiazdy internetu coraz częściej trafiają także do reklam w tradycyjnych mediach.

Youtuberzy, którzy wyrobili sobie własną markę, nie stronią także od sprzedaży „merchu”, czyli produktów opatrzonych logo kanału czy nawiązujących do ich działalności. Mogą to być ubrania, gadżety, gry, a nawet książki. Te ostatnie cieszą się wśród widzów sporą popularnością: sprzedają się często w nakładach gwarantujących milionowe przychody.

Jakie treści cieszą się w internecie największą popularnością i pozwalają osiągną najwyższe przychody? Z danych LifeTube wynika, że najchętniej oglądają materiały rozrywkowe, co w przypadku najlepszych twórców przekłada się na średni miesięczny dochód w wysokości 28 500 zł.

youtube_zarobki_03

W cenie jest także gaming: na „graniu w gry” najpopularniejsi zarabiają średnio 24 700 zł miesięcznie. Na tym tle nieco blado wypadają wyniki osiągane przez twórców realizujących się w obszarach „styl życia” czy beauty. Ci mogą liczyć na „zaledwie” 8400 zł miesięcznie.

LifeTube chwali się, że znajdujący się pod jego opieką youtuberzy zarabiają więcej, niż twórcy niezależni. Wynika to po części z optymalizacji reklamowej, dzięki której przychód z wyświetleń może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/LifeTube