Zamknij

Ile zarabiają księża? Znamy konkretne liczby

12.10.2020 13:46
ksiądz zbierający na tacę
fot. MONKPRESS/East News

Ile zarabiają księża? Niezbyt wielu duchownych jest chętnych do dyskutowania kościelnych finansów. Część z nich zgodziła się podać konkretne liczby anonimowo, obawiając się reakcji kurii. Jakie zarobki chcą ukryć duchowni?

Zarobki księży to dla duchownych temat tabu. Niewielu z nich jest skłonna do dyskutowania na ten temat, zapewne z obawy o reakcje parafian dowiadujących się, że inkasują miesięcznie więcej niż większość z nich.

Jeśli chodzi o dochodowość, parafia parafii nierówna. Księża dzielą je sobie na trzy kategorie: papierowe (ofiara na tacę to w większości banknoty), mieszane oraz miedziane. Te ostatnie postrzegane są jako miejsca zsyłki, gdzie duchowni trafiają za karę, aby „umocnić swoją wiarę”. Rozstrzał pomiędzy zarobkami księży w biednych oraz bogatych parafiach jest olbrzymi.

Ile zarabia ksiądz? Znamy konkretne liczby

Najlepiej powodzi się księżom w papierowych parafiach miejskich. Są one zazwyczaj dość liczne, co przekłada się wysokie przychody. O szczegółach opowiedział „Gazecie Wyborczej” wikary z takiej parafii.

Jego miesięczne zarobki sięgają 6000 zł, proboszcz zaś, według duchownego, bez problemu może liczyć na pensję przekraczającą 10 000 zł. Ogólną zasadą, przestrzeganą w większości parafii, jest dzielenie miesięcznego przychodu wedle zasady 2/3 dla proboszcza, 1/3 dla wikarego. Kwota ta oczywiście podlega opodatkowaniu: zarówno przez państwo, jak i przez Kościół.

Zobacz także

Podatek dochodowy rozliczany jest kwartalnie ryczałtem. Kwota szacowana jest na podstawie liczby parafian: wikarzy płacą od 131 do 503 zł. Proboszczowie od 434 do 1559 zł. 80 procent składki na ZUS uiszczane jest przez państwo, duchowni dopłacają do swojej emerytury około 320 zł miesięcznie.

Pieniądze od księży pobiera także kuria. Płacą zarówno duchowni, jak i całe parafie. W ujęciu rocznym to zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Papierowa parafia, w której pracuje anonimowy wikary, ma około 9000 wiernych. Od każdego z nich kuria pobiera opłatę w wysokości 1,5 zł rocznie. Dodatkowo parafia oddaje 25 procent przychodów z niedzielnych ofiar miesięcznie, co w tym przypadku wynosi nawet 5000 zł.

Zobacz także

Rocznie wierni ofiarowują więc ponad 220 000 zł z samej tacy, z czego 60 000 zł należy się kurii. To jednak nie koniec przychodów duchownych.

Dobrze zarabia się na intencjach mszalnych, które przynoszą rocznie 70 000 zł. Chrzciny, za które księża pobierają od 200 do 300 zł, przynoszą w ciągu 12 miesięcy 10 000 zł. O 4000 zł więcej wynoszą przychody ze ślubów, które warte są średnio 700 zł. Dochodzi do tego opłata od dekoratorek ślubnych (pobierana za możliwość zarabiania w świątyni), która przynosi około 6000 zł.

Zobacz także

Ważnym elementem budżetu są pogrzeby. Parafia organizuje ich rocznie około 60, opłata wynosi od 600 do 800 zł, co daje łącznie 50 000 zł. Sprzedaż i dzierżawa miejsca na cmentarzu to 10 000 zł, wynajem okolicznego placu przedsiębiorstwu kamieniarskiemu to 12 000 zł.

Budżet składa się także z wypominków (35 000 zł) oraz kolęda (60 000 zł), z której większość trafia do kieszeni odwiedzających wiernych duchownych, a spora część trafia do kurii. Zdarzają się także wydatki nadzwyczajne, takie jak na przykład wizytacja biskupa. Wiąże się ona z koniecznością wręczenia mu wyrazów wdzięczności w kopercie. W innej, nieco biedniejszej parafii, suma niższa niż 2000 zł była afrontem, przez który można było stracić przychylność hierarchów.

Zobacz także

Dopełnieniem przychodów tej bogatej parafii jest wynajem na usługi dwóch kamienic: daje to 120 000 zł rocznie. Po opłaceniu należności do kurii w kasie pozostaje 530 000 zł na rok. Nie wszyscy duchowni jednak urządzili się aż tak dobrze.

Zarobki księży. Kwota w przeciętnej parafii

W parafii mieszanej proboszcz często zarabia mniej, niż wikary w papierowej. Dziennikarzom „GW” udało się porozmawiać na temat finansów z duchownym, który pod opieką ma około 5000 wiernych.

Ksiądz przyznał, że zarabia w niej 4500 zł miesięcznie. Wikary, który dorabia nauczaniem religii w szkole, może liczyć na takie same pieniądze.

Zobacz także

Niedzielna taca to około 2000 zł, czyli niemal 100 000 zł rocznie. 25 000 z tej kwoty trafia do kurii. Intencje mszalne przynoszą 43 000 zł, chrzciny 3000, śluby 9000, pogrzeby 20 000 zł. Cmentarz generuje dodatkowe 12 000 zł miesięcznie (koszta kwater, opłaty od przedsiębiorstw itp.).

Kolęda przynosi 35 000 zł, z czego 20 000 trafia do kieszeni księży, 10 000 zł oddawane jest kurii, a 5000 zł przeznaczane jest na „potrzeb parafialne”. Roczny budżet wynosi więc 210 000 zł, po oddaniu części przychodu kurii.

Czy opłaca się być księdzem? Proboszczowie wiejskich parafii biedują

O takich pieniądzach rezydenci parafii miedzianych mogą tylko pomarzyć. Wiejski proboszcz z 1000 wiernych przyznał, że cały miesięczny przychodów jego parafii to 3000 zł. Ma to wystarczyć zarówno na koszta utrzymania kościoła, jak i na życie duchownego.

Ten ratuje się pracą w szkole na pół etatu, co zapewnia mu dodatkowe 1000 zł do bardzo skąpej pensji. Ksiądz gospodaruje się sam, nie ma gosposi, a na talerz wrzuca często to, co podarują mu rolnicy.

Zobacz także

Parafia już dawno by zbankrutowała, gdyby nie ziemia, która do niej należy. 15 hektarów dzierżawione jest rolnikom, co przynosi około 15 000 zł rocznie. Całość tej kwoty jest wydawana na utrzymanie budynków.

Przed ubóstwem proboszcza ratują wypominki oraz kolęda. Kościelny i organistka pracują za datki, jakie otrzymują podczas ślubów i pogrzebów. To emeryci, którzy do pracy w kościele podchodzą misyjnie.

Zagłosuj

Zarobki księży są:

Liczba głosów:

Parafia najprawdopodobniej nie przetrwa, gdyż przegrywa konkurencyjnie walkę o wiernych. Część z nich już teraz woli pojechać do innego kościoła i tam zostawić ofiarę na tacę, tłumacząc to większym komfortem, takim jak włączone ogrzewanie w zimie. Wieś na dodatek wyludnia się, młodzi uciekają do miast w poszukiwaniu perspektyw życiowych. Proboszcz już usłyszał, że jego parafia zostanie połączona z innymi.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza