Zamknij

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? Są dane Komisji Europejskiej

04.11.2019 12:26
Ile zarabiają kobiety a ile mężczyźni. Dane Komisji Europejskiej
fot. Shutterstock/StunningArt (ilustracyjne)

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że pod względem równości płac kobiet i mężczyzn Polska ma się czym pochwalić. Luka płacowa szybko się zmniejsza. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polska jest w czołówce europejskiej pod względem równości płac kobiet i mężczyzn. Różnica między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn najmniejsza jest w Rumunii – 3,5 procent. W Luksemburgu i we Włoszech kobiety i mężczyzn dzieli 5-procentowa różnica płac. Tuż za Belgią, z wynikiem 6 procent uplasowała się Polska za 7-procentową różnicą w pensjach. Zostawiamy w tyle Słowenię, Chorwację, Maltę, Grecję czy Szwecję.

Najgorzej z wyrównywaniem płac radzi sobie Estonia. Mężczyźni zarabiają tu średnio o 25 procent więcej niż kobiety. Problemy z wyrównywaniem płac mają także Czesi i Niemcy – różnica wynosi tu 21 procent. Wielka Brytania zapisała się w niechlubnym rankingu z wynikiem 20,8 procent.

Zobacz także

Komisja Europejska w Dniu Równej Płacy alarmuje, że w skali europejskiej kobiety wciąż zarabiają o 16 procent mniej niż mężczyźni. Wynik ten nieznacznie poprawił się od 2018 roku, kiedy to kobiety zarabiały o 16,2 procent mniej.

4 listopada. Ta symboliczna data wyznacza dzień, od którego kobiety w Europie przestają otrzymywać wynagrodzenie za wykonywaną przez siebie pracę zawodową, podczas gdy taka sama praca mężczyzn jest nadal opłacana do 31 grudnia.

Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Komisja wskazuje, że ich praca jest gorzej wynagradzana ze względu na to, że kobiety częściej pracują w niepełnym wymiarze, borykają się z problemem „szklanego sufitu”, pracują w sektorach gorzej opłacanych lub często są głównymi opiekunami rodzin. Jak wskazano w raporcie, różnice często wynikają też ze stereotypów i dyskryminacji.

Minęło 60 lat od zapisania w traktatach europejskich zasady równości wynagrodzeń, a mimo to prawo wciąż nie odzwierciedla codziennej rzeczywistości kobiet w całej Europie. Europejki nadal pracują przez dwa miesiące za darmo w porównaniu ze współpracownikami płci męskiej, a postęp w tym obszarze jest zbyt wolny.

- oświadczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP