Zamknij

Pracownicy z Ukrainy zarabiają coraz więcej. To nie koniec podwyżek

04.09.2019 14:49
Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Pracodawcy oferują więcej
fot. Shutterstock/Emre Ucarer (ilustracyjne)

W ciągu pięciu ostatnich lat zarobki pracowników zza wschodniej granicy wzrosły o ponad 70 procent. Ukraińcy mogą liczyć na jeszcze więcej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Początek 2019 roku przyniósł pracownikom z Ukrainy dziesięcioprocentowe podwyżki w porównaniu z ubiegłym rokiem. Różnica w dochodzie pod koniec roku ma wynieść nawet 20 procent – wynika z badania Personnel Service

Tylko w budowlance w ostatnim czasie płace wzrosły dwukrotnie. Czy to obawy o migrację pracowników do Niemiec skłaniają pracodawców do podwyżek?

Pracownicy z Ukrainy upatrują dużej szansy dla siebie w otwierającym się niemieckim rynku pracy. Już teraz część kadry ze Wschodu, ze względu na atrakcyjne zarobki, decyduje się pracować tam nielegalnie.

– mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service

Jak dodaje, sam wzrost płac to za mało, by zatrzymać Ukraińców w Polsce. Potrzebujemy nowych zachęt.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Jeszcze pięć lat temu średnia stawka godzinowa nie przekraczała 8 złotych netto. Dziś za godzinę pracy płaci się przynajmniej 12 złotych na rękę – wynika z raportu.

Zobacz także

Najwięcej zarobić można w branży budowlanej, tu pracodawcy płacą nawet 18 złotych netto na godzinę. Nieco niższe zarobki są w przetwórstwie i w branży produkcyjnej – około 12 złotych neto za godzinę.

Ile zarabiają Ukraińcy?
fot. Materiały prasowe

W usługach, między innymi w gastronomii, hotelarstwie czy fryzjerstwie, pracownik ze Wschodu zarobi 11,75 złotych netto na godzinę. Rolnictwo nadal pozostaje w ogonie ze średnią stawką godzinową na poziomie stawki minimalnej, czyli 11,5 złotych netto na godzinę – czytamy w raporcie.

Zobacz także

Autorzy raportu zwracają wagę, że rosnące zarobki Ukraińców przekładają się na ich wydatki w Polsce. Zgodnie z danymi GUS w pierwszych miesiącach 2019 roku pracownicy z Ukrainy wydali w Polsce ponad półtora miliarda złotych.

 

RadioZET.pl