Zamknij

Święty Mikołaj bezrobotny? Choć zarobki są przyzwoite, zleceń brakuje

04.12.2020 16:29
Nie będzie pracy dla Mikołaja
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Choć bycie Mikołajem jest jednym z lepiej opłacanych zawodów świątecznych, to w tym roku pracę znajdą tylko nieliczni – pisze Personnel Service.

Lockdown sprawdził, że na ulicach pojawi się mniej Mikołajów niż zwykle. Przez pandemiczne obostrzenia m.in. w galeriach handlowych, zleceń w tej branży ubywa.

Ci, którym uda się w tym roku objąć stanowisko Mikołaja, mogą liczyć na całkiem przyzwoite zarobki – podaje agencja zatrudnienia Personnel Service.

Ile zarabia Święty Mikołaj? W tym roku zleceń będzie mniej

Nawet do 90 złotych za godzinę „na rękę” mógł zarobić w zeszłym roku Mikołaj, który w okresie przedświątecznym pracował w centrum handlowym – wynika z wyliczeń agencji.

Choć od 28 listopada galerie handlowe znów są otwarte, to obowiązujące w nich obostrzenia mogą zmniejszyć popyt na usługi Mikołajów. Nie pomoże nawet dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia. Jak podaje agencja, z uwagi na pandemię w tym roku liczba miejsc pracy dla Mikołajów może spaść niemal do zera.

Zobacz także

Na pandemii ucierpi też Śnieżynka i przedstawiciele innych świątecznych zawodów. Mikołaj ze swoją pensją był dotychczas liderem w branży świątecznej. Zarabiał średnio 55 złotych na rękę za godzinę pracy. „Występy” np. na firmowych wigiliach czy innych świątecznych imprezach to dla Mikołaja zarobek rzędu 90 złotych na rękę za godzinę pracy. Śnieżynka dotąd mogła liczyć na 35 złotych za godzinę pracy.

Eksperci z Personnel Service prognozują, że zarobki będą w tym roku podobne, choć znacznie zmniejszy się liczba ofert.

Trudno sobie wyobrazić Mikołaja w maseczce, do którego zresztą… nie wolno się zbliżyć. Oczywiście, garstka miejsc pracy na tym stanowisku zostanie, ale posady obejmą nieliczne osoby 

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service

Agencja dodaje, że w innych świątecznych zawodach też niewykluczony jest spadek popytu. Mowa m.in. o kelnerach i ulotkarzach. Jedynie kurierzy nie mogą narzekać na brak pracy. Ci zarobią od 17 do nawet 65 złotych na rękę za godzinę pracy.

Kto i ile zarobi przed świętami

RadioZET.pl/Personnel Service