Zamknij

Szpitale łatają braki kadrowe za najniższą krajową

17.11.2020 10:18
Pensje ratowników medycznych
fot. PAWEL DABROWSKI/AGENCJA SE/East News

Jest praca dla ratowników medycznych. Służba zdrowia uzupełnia braki kadrowe proponując kandydatom niecałe 2 tysiące złotych na rękę.

Zarobki na odpowiednim poziomie mogłyby w trudnym czasie pandemii zachęcić personel medyczny do podejmowania pracy w szpitalach tymczasowych. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że służba zdrowia nadal borykać się będzie z brakiem rąk do pracy.

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku dodał ogłoszenie o pracę dla personelu medycznego. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku poszukuje ratownika medycznego do pracy w szpitalu tymczasowym.

Pensja minimalna dla ratownika medycznego

Wymagany jest dyplom ukończenia szkoły ratownictwa medycznego i wykształcenie średnie zawodowe. Mowa o pracy w szpitalu tymczasowym w pełny etat i umowie o pracę na okres próbny.

Zobacz także

Wynagrodzenie brutto? Od 2255 złotych do 2360 złotych. Zatem ratownik, który przez 8 godzin dziennie w dobie pandemii pracuje w szpitalu tymczasowym po miesiącu harówki w kombinezonie ochronnym otrzyma nieco ponad 1600 złotych na rękę, a w najlepszym wypadku 1750 złotych.

W ogłoszeniu wskazano też, że pracownik otrzyma ponadto wyrównanie do minimalnej krajowej, czyli do 2600 złotych brutto. W świetle prawa, wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Dodatek wyrównawczy, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, stanowi wyjątkową sytuację. Takie wyrównanie przysługuje pracownikowi, m.in „jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia”. Dodatek wyrównawczy nie powinien zatem stanowić stałego składnika pensji niższej niż minimalna. Szpital w Białymstoku najwyraźniej inaczej interpretuje przepisy i proponuje personelowi medycznemu wyrównanie do pensji.

Zobacz także

- W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku każdy pracownik dostaje dodatek wyrównawczy do kwoty wynagrodzenia minimalnego czyli 2600 zł - czyli otrzymuje nie mniej niż 2600 zł brutto  - odpowiada na pytanie naszej redakcji rzeczniczka szpitala, Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Zapytaliśmy szpital o średnie wynagrodzenie ratowników medycznych w placówce. Rzeczniczka odpowiada, że przeciętne wynagrodzenie to między 3300 a 4000 złotych brutto. Skąd taka różnica płac?

- W ogłoszeniu podane zostały stawki wynagrodzenia zasadniczego obowiązujące w szpitalu. Podkreślam nikt w szpitalu nie otrzymuje mniej niż pensja minimalna zapisana w ustawie – dodaje.

oferta pracy - ratownik medyczny
fot.

Sprawdziliśmy kilka innych ofert pracy w szpitalu opublikowanych na rządowym portalu oferty.praca.gov.pl. Placówka poszukuje też portiera za taką samą stawkę (2100 złotych brutto z wyrównaniem do minimalnej pensji). Na taką samą stawkę może liczyć robotnik gospodarczy. Nieco więcej, bo 2 673 złotych brutto zarobi sekretarka medyczna. Salowa z pensją 2373 złotych też miałaby otrzymać wyrównanie do pensji minimalnej.

Zobacz także

Proponowanie ratownikom medycznym zaledwie minimalnej pensji w dobie pandemii może nie okazać się najlepszym rozwiązaniem problemu braków kadrowych w szpitalach. Nie pomaga też zamieszanie w sprawie obiecanych przez rząd dodatków dla medyków. Parlament początkowo opowiedział się za wypłatą świadczeń dla całego personelu medycznego, potem zaś krąg beneficjentów zawęził do medyków „skierowanych do walki z Covid-19”, co potwierdził swoim podpisem pod projektem prezydent Andrzej Duda.

Medykom nie pomaga też brak prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego i wyłączenie z kwarantanny. Rząd chce za wszelką cenę zatrzymać personel medyczny w pracy, jednocześnie braki kadrowe uzupełnia oferując kandydatom zaledwie pensję minimalną.

RadioZET.pl