Zamknij

Rekonstrukcja rządu. Ile zarobią ministrowie?

06.10.2020 16:23
Ile zarabiają ministrowie
fot. PAP/Radek Pietruszka

Ile zarabiają ministrowie? Po rekonstrukcji rządu i zmniejszeniu liczby ministerstw wydatki na rządzących także będą mniejsze.

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie Rady Ministrów. Ministerstw będzie mniej, a zatem zmniejszy się też kwota wydatków związanych z wynagrodzeniem dla ministrów.

Rząd odchudzono bowiem przynajmniej o 5 ministerstw. Wciąż ważą się losy Ministerstwa Cyfryzacji, nad którym pieczę objął premier Morawiecki. Jak po rekonstrukcji kształtować się będą pensje ministrów?

Odchudzony rząd, mniejsze wydatki

Co zmieniło się w rządzie? Premier Mateusz Morawiecki został powołany na ministra cyfryzacji. Na funkcje wicepremierów powołani zostali: prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz Piotr Gliński.

Z rządem pożegnali się minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Zobacz także

W nowym rządzie znajdą się:

- Piotr Gliński objął stanowisko ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
- Jarosław Gowin został wicepremierem oraz ministrem rozwoju, pracy i technologii
-Tadeusz Kościński objął urząd ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej
-Michał Kurtyka został ministrem klimatu i środowiska
Marlena Maląg została powołana na stanowisko ministra rodziny i polityki społecznej 
-Grzegorz Puda został ministrem rolnictwa i rozwoju wsi
- Nieobecny na uroczystości był Przemysław Czarnek, u którego zdiagnozowano koronawirusa. Ma kierować połączonym resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego
-Na ministra cyfryzacji powołany został również premier Mateusz Morawiecki
-Jacek Sasin ponownie został minister aktywów państwowych
-Andrzej Adamczyk jako minister infrastruktury
- Mariusz Błaszczak jako minister obrony narodowej
- Mariusz Kamiński jako minister spraw wewnętrznych i administracji
- Zbigniew Rau jako minister spraw zagranicznych
- Adam Niedzielski jako minister zdrowia, 
- Zbigniew Ziobro jako minister sprawiedliwości

Zobacz także

W skład rządu weszli również we wtorek - jako ministrowie-członkowie Rady Ministrów - Michał Cieślak oraz Michał Wójcik.

Część ministerstw została połączona, a część zlikwidowana, przez co na pensje ministrów z budżetu państwa można będzie wygospodarować mniejsze kwoty. Ile zarobią nowi ministrowie?

Zobacz także

Pensje ministrów

Pensja ministra w myśl ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe składa się z zasadniczego wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego. Mówi o tym art.3 tego aktu. W kolejnym punkcie czytamy, że wynagrodzenie członków administracji rządowej ustala się w oparciu o kwotę bazową, której wysokość określa ustawa budżetowa.

Zobacz także

Jak czytamy w ustawie budżetowej, kwota ta w 2020 roku wynosi 1 789,42 złotych. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określa tzw. mnożnik kwoty bazowej. Dla ministrów, mnożnik ten został ustalony na poziomie 5,7. Pomnożenie kwoty bazowej zasadniczej pensji ministra o mnożnik da zatem kwotę 10 199,69 złote.

Na tym jednak nie koniec, gdyż ministrom przysługuje też dodatek funkcyjny. Wylicza się go na podobnych zasadach jak w przypadku zasadniczej pensji. Mnożnik w tym przypadku wynosi 1,6, zatem dodatek funkcyjny to kwota 2 863,07 zł.

Ministrowie mogą zatem liczyć na pensje w wysokości co najmniej 13 tysięcy złotych. To najniższa kwota, jaką może zarobić minister. W grę wchodzą jeszcze m.in. dodatki stażowe i nagrody jubileuszowe.

RadioZET.pl