Zamknij

Ile kosztuje religia w szkołach? MEN podaje kwoty

11.09.2019 19:09
Ile zarabia katecheta? Ile kosztuje religia w szkole? Znamy kwoty
fot. Shutterstock/maroke (ilustracyjne)

Ilu nauczycieli religii zatrudnionych jest w szkołach i jak wysokie są ich pensje? Takie pytanie zadał jeden z polityków w interpelacji poselskiej. Jest odpowiedź MEN. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Stowarzyszenie Polska Laicka przypomina, ile kosztuje nauczanie religii w szkołach. Powołuje się na interpelację do ministerstwa edukacji w tej sprawie.

W interpelacji do Ministerstwa Edukacji Narodowej poseł Marek Sowa pytał o regulacje prawne, na podstawie których zatrudnia się nauczycieli religii i koszty wynagrodzeń dla nich.

MEN wyjaśnił wówczas, że katecheci podlegają przepisom Karty Nauczyciela, a o ich pensji decydują samorządowcy. Wiceminister Maciej Kopeć w odpowiedzi na pytanie posła dodał, że wysokość ich wynagrodzeń zależy od stopnia awansu w szkołach. Ta zasada dotyczy wszystkich nauczycieli. W odpowiedzi na interpelację pojawiły się konkretne kwoty.

Zobacz także

W 2017 roku w publicznych przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych religii uczyło 21,3 tysięcy nauczycieli. W 2018 roku – 21,7 tysięcy.
Szacunkowy koszt nauczania religii w tych przedszkolach i szkołach wyniósł 1,3 miliarda złotych w 2017 roku. W 2018 roku – 1,48 miliarda złotych – czytamy w odpowiedzi MEN.

Zobacz także

Jak dodaje wiceminister Kopeć, to tylko szacunkowe koszty wyliczone na podstawie liczby etatów nauczycieli religii w publicznych placówkach. Wzrost pensji w 2018 roku wynika z podwyżek dla nauczycieli, które otrzymali 1 kwietnia 2018 roku. Ich pensje wzrosły wówczas o ponad 5 procent.

RadioZET.pl