Zamknij

Polacy wydają na alkohol miliardy złotych. W 2019 roku padł rekord

29.01.2020 13:40
Ile wydajemy na alkohol. W 2019 roku padł rekord sprzedaży
fot. Hitra/Shutterstock (ilustracyjne)

W 2019 roku Polacy przepili ponad 36 miliardów złotych. To kwota, którą przeznaczyliśmy głównie na wódkę, piwa i wino.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polacy w 2019 roku wydali na alkohol ponad 36,6 mld zł – wynika z najnowszych danych firmy Nielsen, na które powołuje się "Wyborcza". To o 2 miliardy złotych więcej niż rok wcześniej i nowy rekord w historii badań.

„Wyborcza” wskazuje, że w rzeczywistości wydaliśmy jeszcze więcej, gdyż dane nie uwzględniają sektora gastronomicznego i imprez masowych.

Zobacz także

Jaki alkohol najczęściej kupowaliśmy w 2019 roku?

Liderem wśród alkoholi od lat pozostaje piwo. Sprzedaż tego trunku w 2019 roku urosła o 4 procent i wyniosła 17,4 mld złotych. Dziennik wskazuje, że wyjątkowo dobrze sprzedaje się też piwo bezalkoholowe. Wzrost sprzedaży osiągnął 56 procent. Piwa bezalkoholowe to już prawie 5 procent całego rynku piwa – wskazuje gazeta. Polacy wydali na nie ponad 820 milionów złotych.

Zobacz także

Na kolejnym miejscu w rankingu najchętniej kupowanych w 2019 roku alkoholi jest wódka. Sprzedaż tego trunku wyniosła 12,3 mld złotych. „Wyborcza” wskazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po wódki droższe – premium – niż te tańsze, z segmentu economy.

Nie oszczędzamy nie tylko w przypadku wódki. Coraz więcej jesteśmy w stanie wydać na whisky, której sprzedaż wzrosła o 17 procent.

Zobacz także

Podium zamykają wina, szczególnie te aromatyzowane. Ich sprzedaż wzrosła aż o 21 procent w porównaniu z 2018 rokiem. Polacy często kupowali też wina musujące, w szczególności prosecco.

Zobacz także

Spadki odnotowała sprzedaż cydru. Zyski producentów spadły o ponad 15 procent, a wartość sprzedaży szacowana jest na 59 mln złotych. Gazeta zaznacza, że to drugi rok spadków sprzedaży tego trunku. Przypomina tym samym, że PiS obiecał wspierać sadowników i producentów cydru i wprowadzić zerową akcyzę na ten alkohol. „Do dzisiaj żadnej z obietnic nie zrealizowano” – czytamy.

Tymczasem od 1 stycznia wzrosły ceny alkoholu. 10 procentowa podwyżka objęła wino, piwo, alkohol etylowy i wyroby winiarskie. Zgodnie z szacunkami resortu finansów, Jak szacuje resort finansów, wskutek podwyżki akcyzy np. półlitrowa butelka wódki podrożała o ok. 1,4 zł, a cena półlitrowej puszki piwa wzrosła o ok. 0,06 zł. Wina o poj. 0,75 l podrożały o ok. 0,12 złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”