Zamknij

Ile w Polsce udziela się kredytów?

Olga Papiernik
27.04.2018 11:27
200
fot. Piotr Kamionka/east news

Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych wzrosła o 1 proc. w marcu w stosunku do poprzedniego roku.

Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych wzrosła w marcu o 1 proc., a liczbowo wzrosła o 1,7 proc. - podało Biuro Informacji Kredytowej.

"W marcu 2018 r. banki SKOK-i udzieliły łącznie 635,3 tys. kredytów konsumpcyjnych na kwotę 7,51 mld zł. Stanowi to wzrost o 1,7 proc. w ujęciu liczbowym i o 1 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do marca ubiegłego roku" - napisano.

BIK podaje, że w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i udzieliły w okresie styczeń - marzec kredytów konsumpcyjnych na kwotę o 7,6 proc. wyższą niż w tym samym okresie 2017 r.

"Po udanym pierwszym kwartale 2018 r. wydaje się, że można z lekkim optymizmem patrzeć na cały rok w aspekcie wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych, pod warunkiem jednak, że nie wystąpią negatywne zdarzenia zarówno o charakterze globalnym jak i lokalnym, które zmniejszyłyby apetyt banków na ryzyko, a gospodarstwa domowe zniechęciły do zaciągania kredytów konsumpcyjnych, należy więc uważnie analizować otoczenie globalne i makroekonomiczne" - napisano w komentarzu.

BIK, po wynikach I kwartału z optymizmem patrzy na rynek kredytów mieszkaniowych w 2018 r.

"Po wynikach trzech pierwszych miesięcy można z optymizmem patrzeć na cały 2018 r. na rynku kredytów mieszkaniowych tym bardziej, że deweloperzy prognozują rekordy sprzedaży, a widmo podwyżek stóp procentowych istotnie się oddala, co z jednej strony zachęca do zaciągania kredytów, z drugiej zniechęca do nisko oprocentowanych depozytów bankowych i skłania do inwestowania w inwestycje alternatywne, do których niewątpliwie należą nieruchomości szczególnie pod wynajem" - napisano w materiale.

"Rynek warto obserwować pod względem rodzaju nabywców, czy oprócz osób nabywających nieruchomość w celu zamieszkania w niej oraz osób kupujących nieruchomość w celu jej wynajmowania, nie pojawią się "inwestorzy spekulacyjni", liczący na wzrost wartości nieruchomości w krótkim okresie, co mogłoby oznaczać, że na rynku nieruchomości zaczyna rosnąć "speculative bubble"" - dodano.

W I kwartale udzielono 58,3 tys. kredytów, o 8,3 proc. więcej niż rok temu.

PAP/OP