Zamknij

Ile trzeba pracować na iPhone’a? Smutny wynik Polaków

14.10.2020 10:15
iPhone w pudełku
fot. Ekaterina_Minaeva / Shutterstock.com

Apple iPhone 12 Pro kosztuje 28 dni pracy Polaka. Pod warunkiem, że nie będzie na nic wydawać zarobionych pieniędzy: ani na inne przyjemności, ani na mieszkanie, ani nawet na jedzenie czy płacenie podatków.

Nowy iPhone 12 został zaprezentowany 13 października 2020. Apple nie sprawiło niespodzianki: telefony tradycyjnie zostały wyceniono drogo oraz bardzo drogo. Zapłacić trzeba byłoby nawet więcej, gdyby producent nie usunął z pudełek słuchawek oraz ładowarek.

Polskie ceny iPhone’a 12 są nawet wyższe, niż wynikałoby z prostego przeliczenia cen obowiązujących w USA na złote. W rezultacie przeciętny Polak musi przeznaczyć na zakup takiego telefonu 28 dni roboczych. Rekordzistów stać po mniej niż tygodniu.

Ile dni trzeba pracować na iPhone’a 12 Pro w różnych krajach? Polacy na szarym końcu

Analitycy Picodi.com zestawili ceny iPhone 12 Pro (128 GB) z przeciętnym wynagrodzeniem w kilkudziesięciu krajach i policzyli, jak długo muszą pracować mieszkańcy poszczególnych państw, aby zarobić na nowego flagowca od Apple.

Zobacz także

Polacy nie mają powodów do zadowolenia: cena nowego iPhone’a przelicza się na 28,3 dni pracy. To jeden z najgorszych wyników wśród krajów, które analizowali eksperci. Lekkim pocieszeniem może być fakt, że w porównaniu do sytuacji z poprzedniego roku sytuacja polepszyła się o 3,5 dnia roboczego.

Apple wycenił iPhone'a 12 Pro w Polsce na 5199 zł. Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 5338 zł brutto (3851 netto). Analitycy jako podstawę do swoich wyliczeń przyjęli tę pierwszą kwotę, zakładając brak jakikolwiek wydatków, w tym opłacania podatków i składek.

Wysokie zarobki w Szwajcarii pozwalają zarobić na iPhone’a w 4,4 dnia. Statystyczna amerykańska pensja umożliwi zakup tego gadżetu po 6,1 dnia w pracy, a z kolei przeciętny Australijczyk i mieszkaniec Luksemburgu mogą mieć iPhone 12 Pro już po 6,6 dnia.

Raport Index iPhone'a 2020

Nasi najbliżsi sąsiedzi są w lepszej sytuacji. Litwini na iPhone’a 12 Pro muszą pracować 27,8 dnia, Czesi zaś 24,5 dnia. Od Niemców dzieli nas jednak przepaść: im wystarczy 9,7 dnia roboczego, żeby kupić nowy telefon Apple.

iphone_12_indeks_pracy_02
fot.

foto: materiały prasowe picodi.com

Najgorszy wynik wśród krajów, w których znana jest cena iPhone’a 12 Pro, należy do Indii i Meksyku: w tych krajach przeciętny mieszkaniec musi odkładać na nowego iPhone’a 54,4 dnia. W Rosji oraz Czarnogórze nowy gadżet jest wart odpowiednio 47,5 oraz 47,3 dnia roboczego.

Zagłosuj

Ceny nowych iPhone'ów są:

Liczba głosów:

Apple zaprezentowało łącznie 4 modele wchodzące w skład rodziny iPhone 12. Przedsprzedaż dwóch z nich – iPhone’a 12 i iPhone’a 12 Pro zaczyna się 16 października 2020. Dwa kolejne urządzenia, iPhone 12 mini oraz iPhone 12 Pro Max, kupić będzie można od 6 listopada 2020.

RadioZET.pl/Picodi.com