Zamknij

Kredyt hipoteczny a wkład własny. Banki wymagają nawet 45 tysięcy na start

09.10.2019 12:25
jaki wkład własny przy kredycie hipotecznym?
fot. Shutterstock/ fizkes (ilustracyjne)

Regularna pensja nie wystarczy, by zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Wymogi banków związane ze wkładem własnym zmuszą przyszłych kredytobiorców do szukania oszczędności lub zapożyczenia się u bliskich.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Mieszkanie na kredyt? Bez 20-30 tysięcy złotych ani rusz – zaznaczają autorzy raportu HRE Investments. Jak wskazują, banki mają wysokie wymagania związane ze wkładem własnym do kredytu. Sugerują, że czas pójść śladem banków w Estonii, Łotwy czy Irlandii, które nie stosują takich wymogów względem przyszłych kredytobiorców.

Ile kosztuje zaciągnięcie kredytu? Kredyt nie oznacza jedynie obowiązku spłaty sumy, którą pożyczyliśmy. Wysokość miesięcznych rat zależna jest od stopy procentowej, która – w dużym uproszczeniu – jest miernikiem wartości pieniądza. W każdej racie zawarta jest też marża dla banku, której wysokość można wynegocjować. Bank często pobierze także prowizję za udzielenie kredytu. W tej kalkulacji uwzględnić należy także wymóg wniesienia wkładu własnego, który sięgać może nawet 45 tysięcy złotych.

Zobacz także

Jak zaznaczają autorzy raportu, gotówka na wkład własny to minimum, by myśleć o kredycie. Przypominają, że kupno mieszkania wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z samą procedurą transakcji. Chodzi o koszty notarialne, podatki, prowizję dla pośrednika czy opłaty sądowe. W raporcie oszacowano, że koszty te mogą wynieść od 3 do 8 procent wartości mieszkania.

W efekcie, chcąc z pomocą kredytu kupić 30-metrowe „M” w mieście wojewódzkim, trzeba dysponować kwotą minimum 20 tysięcy złotych, a w Warszawie czy Gdańsku nawet ponad 40 tysięcy – wynika z szacunków HRE Investments.

 

Ile wynosi wkład własny przy kredycie
fot. HRE Investments

 

Jak zaznaczono w raporcie, warto zaproponować w banku nawet więcej niż 20 procent wkładu własnego. Powód? Klient z wyższym wkładem własnym jest dla banku mniej ryzykowny, stąd bank będzie bardziej skłonny do zaproponowania korzystniejszych warunków umowy.

Ile na wkład własny?

W raporcie przytoczono dane banku centralnego, z których wynika, że za 30-metrową używaną kawalerkę trzeba zapłacić od około 122 tysięcy złotych w Kielcach  do 258 tysięcy zł w Warszawie.

Zobacz także

Na rynku pierwotnym stawki są wyższe – do 268 tysięcy złotych za taki sam metraż.

Aby kupić takie mieszkanie, trzeba zatem dysponować gotówką w kwocie od 18 tysięcy złotych w przypadku zakupu nowej kawalerki w Zielonej Górze po 46 tysięcy złotych na używane „M” w Warszawie. Średnio na wkład własny przy zakupie kawalerki kredytobiorca potrzebuje 20-30 tysięcy złotych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/HRE Investments