Zamknij

Ile kosztuje życie w Pjongczangu?

Olga Papiernik
08.02.2018 14:42
Ile kosztuje życie w Pjongczangu?
fot. Karolina Misztal/East News

Lecisz na zimowe igrzyska do Pjongczangu, aby pokibicować sportowcom? Redakcja Radio ZET Biznes przygotowała specjalnie dla Was, małe zestawienie - ile wydacie na żywność, transport, nocleg itp. i porównała je z cenami w Warszawie.

Pjongczang, stolica tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w dniach 9–25 lutego. Sportowcy będą mieli okazję wykazać się w 102 konkurencjach i 15 dyscyplinach. Prawa do pokazywania zawodów nabyły telewizja TVP i Eurosport. Zapraszamy też do serwisu Radio ZET Sport, gdzie będziecie mogli śledzić relacje z całych zawodów.

Pjongczang to powiat w Korei Południowej, w górach Taebaek. Żyje tu około 43 980 ludzi a ich narodową walutą jest Won południowokoreański (KRW). Pjongczang, to także gospodarz tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, o których jest bardzo głośno, ale czy wiecie ile mogło by Was kosztować codzienne życie w Pjongczangu?

Potrzebujesz szybkiego środka transportu?

Korea Południowa i komitet organizacyjny PyeongChang 2018 ciężko pracowały, aby upewnić się, że istnieje wiele opcji transportu publicznego dla fanów, aby dostać się na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jeśli Twoja podróż do Korei Południowej obejmie zwiedzanie atrakcji turystycznych, spotkania biznesowe lub spontaniczne wycieczki, będziesz chciał wynająć samochód, jest to koszt około 300 zł za dzień, w Warszawie możemy wypożyczyć auto za 79 zł. Pamiętaj, że aby prowadzić i wypożyczyć samochód w Korei Południowej, musisz posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Dodatkowo, nie zapomnijcie, że jazda autem wymaga uzupełniania benzyny, w Pjongczangu za litr benzyny zapłacimy około 2.93 zł, w Polsce jest to wydatek około 4.83 zł za litr.

A może powinieneś się zdecydowac na przejazd taksówką? Za jazdę zapłacimy około 2 zł za 1km, w Warszawie za 1km zapłacimy około 1.20 zł.

W Pyeongchangu jest mało linii autobusowych, więc podróżni, którzy nadal będą mieć problem z poruszaniem się po dystrykcie w czasie igrzysk, mogą pobrać na swój telefon oficjalną aplikację transportową "Go PyeongChang", zatwierdzoną przez Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk w Pjongczangu. Aplikacja ułatwi nam poruszanie się po strefie igrzysk - pokazując trasy do kluczowych miejsc i obiektów Zimowych Igrzysk w Pyeongchangu. Możesz także zarezerwować transport - autobusami pospiesznymi lub międzystanowymi lub sprawdzić dzienny harmonogram wydarzeń Zimowych Igrzysk w PyeongChangu 2018.

Gdy zgłodniejemy

Jedzenie w Pjongczangu jest około 37% tańsze niż w Warszawie

Za obiad w restaruacji zapłacimy mniej więcej tyle samo co w Warszawie, ale wybierając się do restauracji typu fast food, to pełny posiłek np. w McDonaldzie możemy mieć od około 4 zł, w stolicy Polski będzie to koszt około 17 zł.

Jeśli najdzie nas ochota na gotowanie możemy wybrać się do lokalnego sklepu na małe zakupy. Na pewno ucieszy fakt, że na rachunku może pojawić się mniejsza suma niż w Warszawie. Przykładowo za 12 jajek zapłacimy około 6 zł, a w Warszawie jest to koszt prawie dwukrotnie większy, bo aż 10 zł. Kilogram pomidorów możemy w Korei Płd. kupić za około 2 zł, w Polsce za około 6 zł, 500 gr piersi kurczaka bez kości wyniesie nas niecałe 3 zł, w Warszawie 9 zł. Dołóżmy do tego półlitrową puszkę piwa za około 1 zł zamiast 3 zł, butelkę czerwonego wina za 8 zł, zamiast 28 zł, czy 2l butelkę Coca-Coli za około 2 zł, w Warszawie wydamy na nią około 5 zł.

W Pjongczangu za nasze zakupy wydaliśmy około 20 zł, a w Warszawie około 60 zł.

Po całym dniu wrażeń musimy gdzieś spędzić noc. Na szczęście w Pjongczangu istnieje wiele lokalnych zajazdów i hoteli w rozsądnych cenach zaczynających się od około 50 złotych za noc, Warszawa oferuje noc w hotelu za około 180 zł.

A co z czasem wolnym?

Chcąc spędzić czas z przyjaciółmi, rodziną na mieście, możemy zaprosić ich na przekąski i piwo w sąsiedzkim pubie, koszt takiego wyjścia dla dwóch osób w Pjongczangu to około 12 zł, w Warszawie około 60 zł, za poranne cappuccino natomiast zapłacimy okolo 2,50 zł, w Warszawie nieco więcej - 11 zł.

Pamiętajcie o kibiciowaniu biało-czerwonym na tegorocznych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich!
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Booking.com/.znajdzto.pl/Expatistan/OP