Zamknij

300 plus na wyprawkę nie wystarczy. Polacy wydają znacznie więcej

30.08.2019 13:22
Ile kosztuje wyprawka szkolna 2019. Czy 300 plus pomoże?
fot. Shutterstock/A3pfamily (ilustracyjne)

To ostatnie chwile na zakupy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Polacy wydadzą na nie nawet 2700 złotych. Sprawdź, ile może kosztować wyprawka szkolna.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

1718 złotych. Tyle średnio polska rodzina przeznaczy na ubrania, buty i przybory szkolne – wynika z raportu Deilloite.

Zobacz także

Jak wynika z analizy, koszt przygotowania do szkoły jednego dziecka to 1388 złotych. Rodzina z dwojgiem dzieci zapłaci średnio 1898 złotych, a z trojgiem – 2742 złote.

Czy to dużo? Autorzy raportu wskazują, że na przykład Amerykanie przeznaczają na wyprawkę szkolną znacznie więcej pieniędzy, jednak wydatek ten jest dla nich mniej odczuwalny.

Ankietowani rodzice w większości zamierzają wydać na wyprawkę tyle samo, co w ubiegłym roku (51 procent badanych). W ich zakupowych koszykach znajdą się przybory szkolne, a także ubrania. Znacznie rzadziej, bo w przypadku 18 procent rodzin, na liście zakupów znajdą się urządzenia komputerowe.

Większość badanych rodzin po zakupy wybierze się do hipermarketów i dyskontów. Jak wynika z badania, spędzą tam nawet 7 godzin.

Przy takich wydatkach, wsparcie rządowe może choć w niewielkim stopniu odciążyć domowe budżety.

300 plus. Jak otrzymać pieniądze na wyprawkę szkolną

„Dobry start” to jeden z rządowych projektów. Zakłada wsparcie w postaci jednorazowego przyznania rodzinie 300 złotych na dziecko rozpoczynające rok szkoły. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Jak wynika z rządowych szacunków, to wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

Zobacz także

300 złotych przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest złożenie wniosku. Może to zrobić rodzic lub opiekun prawny dziecka. Od 1 lipca wniosek można złożyć online. Termin mija 30 listopada.

Zobacz także

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

RadioZET.pl