Zamknij

Wychowanie jednego dziecka kosztuje ponad 250 tysięcy złotych

Katarzyna Witwicka
01.06.2020 13:33
Wychowanie jednego dziecka kosztuje ponad 250 tysięcy złotych
fot. Shutterstock

Mieszkanie, edukacja, żywność, ochrona zdrowia czy odzież. Wychowanie dziecka od momentu narodzin do osiągnięcia przez nie pełnoletności pochłania setki tysięcy złotych. Ile dokładnie?

Centrum im. Adama Smitha wyliczył, ile kosztuje wychowanie dziecka od momentu narodzin po 18-ste urodziny. Przy dwójce rodziców wychowanie jedynaka kosztuje 250,4 tys. złotych.

Eksperci wskazują, że koszty życia rosną. W ubiegłorocznym wyliczeniu wydatki związane z wychowaniem jedynaka oszacowano na kwotę o 5,4 proc. mniejszą, a w 2014 roku o 18,5 proc. mniejszą.

Wychowanie dziecka a wydatki. Co pochłania najwięcej pieniędzy?

Analitycy wyliczyli, że najwięcej pieniędzy w strukturze kosztów pochłaniał transport i łączność – 28 procent wszystkich wydatków. 26 procent obejmują koszty żywności, zaś 19 procent koszty związane z eksploatacją mieszkań. 9 procent funduszu na dziecko rodzice przeznaczają na edukację. Centrum im. Adama Smitha wskazuje, że łącznie te 4 pozycje odpowiadają za 82 procent kosztów wychowania jedynego dziecka w rodzinie.

Zobacz także

Zgodnie z szacunkami, wychowanie jedynaka kosztuje ponad 250 tysięcy złotych. Wychowanie dziecka w 4-osobowej rodzinie, w modelu 2+2, kosztuje nieco mniej. Koszty rozkładają się wówczas i na jedno dziecko przypada ponad 205 tysięcy złotych.  

Eksperci wskazują, że koszt wychowania jednego dziecka do 18 roku życia przy dwójce dzieci w rodzinie jest niższy o 17,8 procent niż koszt wychowania jedynaka.

Wydatki a miejsce zamieszkania

Wydatki na dziecko nie maleją wraz z wielkością miasta, w którym mieszka rodzina – wynika z badań. W 2018 roku najwyższy koszt wychowania dziecka do 18. roku życia został odnotowany w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców i wyniósł  ponad 243 tysięcy złotych.

Wynika to w głównej mierze z wyższych kosztów życia w dużych aglomeracjach, w szczególności opłat eksploatacyjnych takich jak dostarczanie wody, odprowadzenie ścieków, wywóz śmieci itd. oraz kultury i edukacji 

– czytamy w analizie

Warto jednak zauważyć, że to nie w najmniejszych miejscowościach odnotowano najniższe koszty. Tam wydatki wzrastały ze względu na konieczność dojazdów i koszty transportu. Najmniejsze wydatki mają mieszkańcy średnich miast od 50 do 100 tysięcy mieszkańców.

W raporcie wskazano także, że w większości rodzice są świadomi kosztów. 22 procent ankietowanych na pytanie o koszty wychowania dziecka wskazało odpowiedź – powyżej 250 tys. złotych. Tyle samo respondentów było jednak zdania, że wychowanie dziecka kosztuje między 150 a 200 tysięcy złotych. Jedynie dla 5 procent ankietowanych koszty te nie przekraczają 50 tysięcy złotych.

RadioZET.pl/mat.pras